Radio Kraków

wybory

Konfederacja podsumowała wybory: "Pokazały, jak bardzo podzieleni są Polacy"

  • date_range 2020-07-14
- To było głosowanie oparte na zdecydowanej niechęci do jednego z dwóch kandydatów - mówił Bartosz Bocheńczak, członek zarządu krajowego partii Korwin Konfederacja. Zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy, aby zrewidował swoje wyborcze obietnice składane podczas kampanii i wziął pod uwagę trudną sytuację gospodarczą w kraju.

Jak wybierali najmłodsi Polacy?

  • date_range 2020-07-14
Wzrost frekwencji wśród wyborców do 29 roku życia w porównaniu do wyborów parlamentarnych przekroczył 20% i był najwyższy wśród wszystkich grup wiekowych - tak wylicza prof. Radosław Marzęcki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego. Jak jednak podkreśla krakowski politolog, nie oznacza to, że najmłodsi Polacy znaleźli dla siebie jakąś konkretną ofertę polityczną. O wyborach najmłodszych Polaków z prof. Radosławem Marzęckim rozmawiał Jacek Bańka

Oświęcim: w zamian za wysoką frekwencję będą nowe urządzenia na placu zabaw

  • date_range 2020-07-14
Oświęcim rozstrzygnął konkurs, który miał zachęcić do udziału w niedzielnych wyborach. Na placu zabaw w pobliżu obwodu, w którym była najwyższa frekwencja, zostaną zamontowane nowe urządzenia za 20 tysięcy złotych. Wygrał obwód nr 9 na osiedlu Stare Stawy

Marcin Kędzierski: Te wybory były dziwne. Były zwroty akcji

  • date_range 2020-07-14
- Jeśli chodzi o podziały, w debacie funkcjonujemy w mitach, że jest podział na województwa głosujące na Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. To jest bardziej złożone. Są wsie we wschodniej części Polski, gdzie wygrywa Trzaskowski. Są miasta na zachodzie, gdzie wygrywa Andrzej Duda. Są też dzielnice w największych miastach, gdzie wygrywa Andrzej Duda. Jeśli wierzyć hipotezie profesora Matyi, on mówi, że to były najbardziej klasowe wybory w III RP. Nie decyduje miejsce zamieszkania, ale status społeczno-ekonomiczny - mówił na antenie Radia Kraków dr Michał Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Frekwencyjny rekord w Laskowej

  • date_range 2020-07-13
Wczorajsze wybory prezydenckie zakończyły się zwycięstwem Andrzeja Dudy, ale także sukcesem frekwencyjnym. Z jeszcze niepełnych danych PKW wynika, że do urn poszło 68,12 procent uprawnionych do głosowania Polek i Polaków. Jest to druga najwyższa frekwencja po 89' roku. Więcej Polaków zagłosowało tylko w II turze wyborów prezydenckich w 1995 roku, gdzie frekwencja wyniosła 68,23 procent. W Małopolsce rekord zanotowano w gminie Laskowa w powiecie limanowskim. Tam aż 78,82 procent pełnoletnich mieszkańców tej gminy odwiedziło wczoraj lokale wyborcze.

PKW na podstawie danych z 100 proc. obwodów: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97 proc.

  • date_range 2020-07-13
W wyborach prezydenta RP Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów, Rafał Trzaskowski - 48,97 proc. - poinformował w poniedziałek przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc.

W Małopolsce wygrywa Andrzej Duda w stosunku 59,65% - 40,35%

  • date_range 2020-07-13
Według danych z wszystkich obwodowych komisji wyborczych urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w województwie małopolskim zdobywając 59,65.proc.głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał tam 40,35 proc. poparcia.

Andrzej Duda wygrywa w Małopolsce zachodniej, ale są wyjątki

  • date_range 2020-07-13
Małopolska wciąż czeka na pełne wyniki niedzielnego głosowania. Białą plamą wciąż jest Zakopane. Tymczasem wiemy już, jakie są wyniki w Małopolsce zachodniej. Tutaj zwycięża Andrzej Duda, ale są też wyjątki.

Bardzo wysokie poparcie dla Andrzeja Dudy na południu Małopolski

  • date_range 2020-07-13
Nie słabnie poparcie dla Andrzeja Dudy na południu Małopolski. Kandydat Zjednoczonej Prawicy wygrał tam wybory, zdobywając w wielu gminach ponad 80 proc głosów. Rekord padł w gminie Laskowa w powiecie limanowskim, gdzie na Andrzeja Dudę głos oddało blisko 88 proc. głosujących.

W okręgu krakowskim wygrał Andrzej Duda

  • date_range 2020-07-13
Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w okręgu krakowskim, zdobywając 51,15 proc. głosów. Na Rafała Trzaskowskiego zagłosowało 48,85 proc. – wynika z protokołu opublikowanego przez Okręgową Komisję Wyborczą nr 18 w Krakowie.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię