|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wawelskie magnolie przyciągają tłumy turystów. ZDJĘCIA

Magnolie w rozkwicie to znak, że wiosna w pełni. Te wawelskie od lat przyciągają turystów na przełomie kwietnia i maja. Jednym wystarczają same wrażenia estetyczne, inni koniecznie chcą je sfotografować. I trzeba przyznać, że są one niezmiennie doskonałym tłem pamiątkowych zdjęć z pobytu na wzgórzu, jak i tematem głównym.

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut-Wiśniewskiej

fot: Marek Lasyk

- Specjalnie dzisiaj przyjechaliśmy, żeby zobaczyć magnolie. Ja co roku przychodzę, żeby je obejrzeć i zrobić zdjęcia. Uwielbiam je. To robi niesamowite wrażenie - mówią odwiedzający Wawel. "Tutaj podziwiamy kwiaty w kolorze purpurowo-liliowym z odrobiną bieli. To kwiaty niezwykle ciekawe. One z daleka przypominają tulipany. Są wrażliwe na przymrozki, dlatego co roku drżymy wiosną. Ten rok nie jest łatwy dla tej rośliny. Już były przymrozki, które mogły zagrozić pąkom. Widzimy jednak, że roślina się rozwija. Czekamy na dni cieplejsze" - dodaje Katarzyna Żółciak, opiekun założeń ogrodowych Wawelu, Pieskowej Skały i Stryszowa.

Magnolie na Wawelu pojawiły się w latach 60. XX wieku. Zachowały się projekty inżyniera, które zawierają ten gatunek. "Magnolie są symbolem wiosny na Wawelu. W zeszłym roku, w okresie kwitnienia magnolii, Wawel był zamknięty. Krakowianie dopytywali się, jak się rozwijają, czy są tak samo piękne. Wszyscy co roku czekają na ich kwitnięcie" - podkreśla Katarzyna Żółciak.

Jaka jest magnolia? Kwiaty cudnie pachną i pojawiają się przed rozwojem liści. To charakterystyczna cecha magnolii. Jak długo w tym roku kwiaty będą cieszyły oko? Wszystko zależy od temperatur. Póki co pąki czekają na pełne rozwinięcie. Kwiaty mogą się utrzymywać przez dwa tygodnie, czasem krócej. Zależy od temperatury.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko

100%
0%