|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Drastycznie wzrasta liczba oszustw seniorów

Policja alarmuje! W związku z epidemią koronawirusa wzrasta liczba oszustw, których ofiarami są seniorzy. Autorzy przestępstw już nie tylko metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” próbują wyłudzić pieniądze od osób w podeszłym wieku. W jaki sposób obecnie naciągane są osoby starsze i jak uniknąć sytuacji, w której można stracić cenne oszczędności?

Posłuchaj materiału Bartłomieja Bujasa

fot: RK

W czasie epidemii oszuści korzystają z nowych rozwiązań i technik manipulacji. "Od marca ubiegłego roku wspólnie z policją i odpowiednimi organizacjami w tym Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów namierzyliśmy 32 nowe typy oszustw" – informuje Łukasz Salwarowski, redaktor naczelny Głosu Seniora. Jak zaznacza, manipulacja bardzo często odbywa się poprzez zastraszenie i nie są to już wyłącznie połączenia na telefony stacjonarne. Oszuści korzystają również z sms-ów i internetu, który staje się coraz bardziej popularny  wśród seniorów.

- Jak nie klikniesz w link, odetniemy ci prąd i gaz. Jak nie klikniesz, odeślemy cenną przesyłkę. Jak nie skontaktujesz się z nami, nie będziesz szczepiony, lub twoja chora znajoma umrze, bo brakuje tlenu czy lekarstwa - mówi.

Jak dodaje redaktor Salwarowski, kolejną okazją dla oszustów może być także Narodowy Spis Powszechny, który rozpoczął się 1 kwietnia. "Będą fałszywe strony internetowe, fałszywi rozmówcy telefoniczni i fałszywi reprezentanci podszywający się pod GUS, którzy będą chcieli nas wykorzystać, sprawdzić mieszkanie, lub zyskać dane osobowe" - tłumaczy.

Oszuści nadal mogą  proponować okazyjne ubezpieczenia zdrowotne, odpłatne szczepienia poza kolejnością, a także prywatną opiekę medyczną, zwłaszcza że w czasie epidemii kolejki do lekarza specjalisty mogą być wyjątkowo długie. "Ta ostatnia technika była już popularna w ubiegłym roku. Wiadomo, jak długo czeka się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, niektóre badania specjalistyczne. Ta firma oferowała, że to wszystko będzie w ciągu trzech dni" – tłumaczy Marian Krzewiński, wiceprzewodniczący Rady Krakowskich Seniorów.

Oczywiście po wcześniejszym podpisaniu umowy. W tym konkretnym przypadku na trzy lata za kwotę 6,5 tysiąca złotych.

- Oszuści wciąż chętnie korzystają z metod „na wnuczka” i „na policjanta”. Przedstawiana jest seniorowi historyjka. W zależności jak senior będzie odpowiadał na pytania, dalej jest modelowana. Jeśli potwierdzimy, że mamy wnuka, przestępcy będą tak kontynuować rozmowę. CHodzi o informacje od seniorów. Dzięki temu można pozyskać od nich pieniądze, biżuterię lub kosztowności – wyjaśnia podkomisarz Beata Wcisło z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jak w takim razie chronić się przed oszustami? W przypadku połączeń telefonicznych najlepiej rozłączyć się i porozmawiać o tym ze swoimi dziećmi, wnukami czy przyjaciółmi. Zawsze można też zapytać sąsiadów, czy sytuacja nie wydaje się im podejrzana. Nie należy też klikać w niezweryfikowane linki, a tym bardziej podawać na takiej stronie internetowej naszych danych osobistych, numeru karty płatniczej czy konta bankowego.

Więcej o technikach manipulacji stosowanych przez oszustów będzie można dowiedzieć się już w piątek o godzinie 12.00 podczas internetowej transmisji „Bezpieczny senior – jak nie dać się oszukać”. Wydarzenie organizowane jest przez magazyn Głos Seniora wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej. Dostęp do transmisji będzie możliwy na Facebooku i platformie YouTube.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Bujas/ko

67%
33%