Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Urząd do Spraw Cudzoziemców: najważniejsze informacje dla uchodźców z Ukrainy

Jeżeli uciekasz przed konfliktem zbrojnym na Ukrainie, zostaniesz wpuszczony do Polski - to pierwsza wiadomość, którą Urząd do Spraw Cudzoziemców kieruje do obywateli Ukrainy. Na stronie Urzędu znajdują się najważniejsze informacje o pomocy dla uchodźców napisane w czterech językach.

Podhale chce przyjąć uchodźców z Ukrainy

Gościem Radia Kraków była Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

"Kryzys humanitarny jest tuż za naszą granicą"

Nawet 600 tysięcy rodzin na Ukrainie będzie lub już jest w kryzysie wojennym, a ich sytuacja pogarsza się właściwie z godziny na godzinę. Gościem w Przed hejnałem była Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektor programu Pomocy Humanitarnej Polskiej Misji Medycznej na Ukrainie.

Dyżur psychologa mówiącego po ukraińsku przy Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD

Od środy, 2 marca, przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, działającym pod numerem 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim – podało w piątek biuro RPD.

Czy mamy do czynienia z cyberwojną?

Paweł Sołtysik rozmawia z ekspertem cyberbezpieczeństwa, F-Secure, Leszkiem Tasiemskim.

Jak wspierać Ukrainę z Krakowa?

Gościem w Przed hejnałem była Olga Pakosh, dziennikarka, która przez 10 lat mieszkała w Kijowie, a potem we Lwowie.

Aleksandra Zujewa: "Czujemy się bezsilni"

"Armia jest bardzo blisko, koło miasta, nawet w jego centrum. Ludzie chronią się na stacjach metra. Ci, którzy mogą" - relacjonuje Aleksandra Zujewa, która stara się utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi w Kijowie. "Każdy człowiek musi określić swoje podejście do rzeczy, między rozgrywkami politycznymi a ludzkimi życiami".

Rosja zaatakowała Ukrainę: ostrzał Kijowa; Zełenski: sankcje są niewystarczające, co najmniej 137 ofiar

W piątek nad ranem stolica Ukrainy Kijów znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan - poinformował rząd. Dodał, że prowadzone są działania obronne na czterech kierunkach, a ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które próbują od dwóch stron podejść pod Kijów. Prezydent Wołodymyr Zełenski w orędziu w piątek rano przekazał, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję są niewystarczające.

Związek Ukraińców w Polsce organizuje zbiórkę dla swoich rodaków

Nie tylko tych w kraju, ale i tych, którzy w związku z wojną właśnie go opuszczają. Będą potrzebni też wolontariusze, ale szczegóły tej akcji są jeszcze ustalane. Tymczasem w Krakowie przy ul. Biskupiej, przed konsulatem generalnym Rosji od rana trwa protest przeciwko agresji na Ukrainę. Zorganizował go krakowski oddział Związku Polaków na Ukrainie. Joanna Porębska rozmawia z przewodniczącym tego związku Andriyem Oliynykiem

Co może dziś zatrzymać Władimira Putina?

O agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę - prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowaiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię