Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Premier Morawiecki: Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i zawsze będziemy was wspierać

Stoimy ramię w ramię z ukraińskimi przyjaciółmi i partnerami i zawsze będziemy was wspierać - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki we wspólnym nagraniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent dziękował Polsce za pomoc.

Jakie zniszczenia spowodował wczorajszy atak w Ukrainie i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe?

To był najbardziej zmasowany atak od początku wojny. Na Ukrainę spadło wczoraj około stu rakiet, wycelowanych głównie w obiekty infrastruktury energetycznej. To kolejny dowód na to, że Rosja chce wywołać katastrofę humanitarną, próbując pozbawić Ukraińców dostępu do prądu. Jakie zniszczenia spowodował ten wczorajszy atak i czy przekreśla on szanse na rozmowy pokojowe? Między innymi o tym z Konsulem Generalnym Ukrainy w Krakowie Wiaczesławem Wojnarowskim rozmawiała Joanna Porębska

Ukraina/ Media: eksplozja na moście na Krym to operacja Służby Bezpieczeństwa Ukrainy

Ukraińska agencja Interfax-Ukraina podała w sobotę, powołując się na źródła, że eksplozja, do której doszło rankiem na moście zbudowanym przez Rosję na anektowany Krym, była operacją specjalną Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). SBU nie skomentowała tej opinii.

Walka o wolność Ukrainy odbywa się również w mediach

Julia Kotwicka, Maria Kovbel, Julia Mazur, dziennikarki z międzynarodowego portalu SYMVOL Media informującego o napaści rosyjskiej i działaniach wojennych w Ukrainie.

Tarnowianie włączyli się do zbiórki śpiworów dla ukraińskiej armii

Już kilkadziesiąt śpiworów Tarnowianie podarowali ukraińskiej armii. Podczas wizyty w Tarnowie przewodniczącego Rady Miejskiej Tarnopola, Igora Hirchaka padła prośba o pomoc w postaci śpiworów, na których brak cierpią żołnierze walczący z rosyjską agresją na pierwszej linii frontu.

MSWiA: nie ma zagrożenia związanego z atakami na Zaporoską Elektrownię Jądrową, nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek jodku potasu

Tabletki z jodkiem potasu są przygotowane dla wszystkich, którzy w wypadku promieniowania radioaktywnego powinni je przyjąć. Obecnie nie ma takiego zagrożenia. Nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek wśród obywateli– powiedział w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego o niebezpieczeństwie konfliktu nuklearnego

- Nie mam stuprocentowej pewności i myślę, że niewiele osób byłoby w stanie zadeklarować, czy ta eskalacja nuklearna nastąpi. Niestety, wiele wskazuje, że może tak być - mówi Piotr Orłowski.

Paweł Kowal: Wojna i jej skutki zmieniły już świat. Czas się obudzić. Tego wygodnego, bezpiecznego świata już nie ma

W sprawie agresji Rosji na Ukrainę ta zima będzie decydująca - mówił w Radiu Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Kowal. Gość porannej rozmowy przyznał, że pojawiły się niebezpieczne dla Ukrainy okoliczności. Nie tylko w związku z tym, że Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Paweł Kowal dodaje, że Rosja może wykorzystać aneksję Chersonia i Zaporoża jako szantaż dla Zachodu i USA, ogłaszając, że wspieranie Ukrainy w dostawie broni - oznacza atak na jej terytorium.

Jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce?

Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Docierają do nas informacje dotyczące walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Mówi się o potencjalnym zagrożeniu. O tym jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce z dr. inż. Pawłem Gajdą z Wydziału Energetyki i Paliw z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozmawiał nasz reporter Hubert Strzelecki.

Protesty Rosjan w Polsce przeciwko Putinowi

Młode osoby, głównie Rosjanie mieszkający w Krakowie, protestowały w środę wieczorem przed konsulatem Federacji Rosyjskiej sprzeciwiając się wojnie w Ukrainie i częściowej mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina. Pikiety odbyły się również w kilku dużych miastach Polski.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię