Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

MSWiA: nie ma zagrożenia związanego z atakami na Zaporoską Elektrownię Jądrową, nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek jodku potasu

Tabletki z jodkiem potasu są przygotowane dla wszystkich, którzy w wypadku promieniowania radioaktywnego powinni je przyjąć. Obecnie nie ma takiego zagrożenia. Nie ma powodów, by rozpocząć dystrybucję tabletek wśród obywateli– powiedział w piątek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Piotr Orłowski z Katedry Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Jagiellońskiego o niebezpieczeństwie konfliktu nuklearnego

- Nie mam stuprocentowej pewności i myślę, że niewiele osób byłoby w stanie zadeklarować, czy ta eskalacja nuklearna nastąpi. Niestety, wiele wskazuje, że może tak być - mówi Piotr Orłowski.

Paweł Kowal: Wojna i jej skutki zmieniły już świat. Czas się obudzić. Tego wygodnego, bezpiecznego świata już nie ma

W sprawie agresji Rosji na Ukrainę ta zima będzie decydująca - mówił w Radiu Kraków poseł Koalicji Obywatelskiej, Paweł Kowal. Gość porannej rozmowy przyznał, że pojawiły się niebezpieczne dla Ukrainy okoliczności. Nie tylko w związku z tym, że Władimir Putin podpisał dekrety przygotowujące aneksję Chersonia i Zaporoża. Paweł Kowal dodaje, że Rosja może wykorzystać aneksję Chersonia i Zaporoża jako szantaż dla Zachodu i USA, ogłaszając, że wspieranie Ukrainy w dostawie broni - oznacza atak na jej terytorium.

Jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce?

Do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Docierają do nas informacje dotyczące walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Mówi się o potencjalnym zagrożeniu. O tym jak sprawdzane jest zagrożenie radiacyjne w Polsce z dr. inż. Pawłem Gajdą z Wydziału Energetyki i Paliw z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie rozmawiał nasz reporter Hubert Strzelecki.

Protesty Rosjan w Polsce przeciwko Putinowi

Młode osoby, głównie Rosjanie mieszkający w Krakowie, protestowały w środę wieczorem przed konsulatem Federacji Rosyjskiej sprzeciwiając się wojnie w Ukrainie i częściowej mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina. Pikiety odbyły się również w kilku dużych miastach Polski.

MSWiA: odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela

Odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela - zapewniło MSWiA. Jak podało, ze względu na walki w rejonie elektrowni na Ukrainie tabletki z tym związkiem trafiły do strażackich komend powiatowych. To standardowa procedura, nie ma zagrożenia radiacyjnego - zaznaczył resort.

Ukraińscy ratownicy będą szkolić się pod okiem strażaków z Małopolski

Najpierw zajęcia teoretyczne, a po nich intensywna praktyka z profesjonalnym zespołem i nowoczesnym sprzętem - ponad 50 wyselekcjonowanych ratowników z Państwowej Służby Ukrainy do Spraw Sytuacji Nadzwyczajnych rozpoczęło szkolenia pod okiem instruktorów z małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Debata w Radiu Kraków w Święto Narodowe Ukrainy. WIDEO

O solidarności z narodem ukraińskim, pomocy uchodźcom i bilansie trwającej od pół roku inwazji Rosji na Ukrainę rozmawialiśmy z gośćmi Radia Kraków.

Andrzej Duda: Ukraina potrzebuje przede wszystkim wsparcia militarnego

Nasza obecność w Ukrainie, moja i ministrów, na forum Platformy Krymskiej i w dniu flagi Ukrainy była bardzo ważna – ocenił prezydent Andrzej Duda. Prezydent dodał, że Ukraina potrzebuje obecnie wsparcia nie tylko humanitarnego, ale przede wszystkim militarnego.

Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa na zaproszenie prezydenta Zełenskiego

Prezydent Andrzej Duda przybył do Kijowa na zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. Prezydenci mają rozmawiać na temat wsparcia Ukrainy pod względem militarnym, gospodarczym, humanitarnym i politycznym - wskazał.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię