Na przestrzeni dwunastu lat festiwal Krakowskie Miniatury Teatralne zmienił swoją formułę. Początkowe edycje cechowała obecność głównie małych form teatralnych. Dziś nazwa „miniatury” jest  bardziej elementem tradycji niż odzwierciedleniem rzeczywistości. Obecnie festiwal to, obok monodramów wielkoobsadowe spektakle, a do tego mistrzowie gatunku i znani aktorzy polskiej sceny teatralnej. Wśród artystów, którzy swoim talentem ubogacą tegoroczną edycję KMT, znaleźli się między innymi: Agata Kulesza, Przemysław Bluszcz i Ewa Ziętek, która w trakcie tegorocznych Miniatur będzie obchodziła jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Z tymi oraz pozostałymi aktorami, widzowie będą mieli okazję porozmawiać po spektaklach na spotkaniach prowadzonych przez Łukasza Maciejewskiego.

Organizator – jak co roku zadbał, by repertuar był zróżnicowany, dlatego w ciągu festiwalowego tygodnia będzie komediowo, musicalowo, poważnie i z dreszczykiem emocji.

Festiwal zainauguruje spektakl pt. Tresowany mężczyzna w reżyserii Marcina Sławińskiego w wykonaniu zespołu Ave Teatr Rzeszów. Spektakl oparty jest na sztuce Johna von Düffela, która powstała na podstawie bestsellerowej powieści Esther Vilar pod tym samym tytułem i zrobiła prawdziwą furorę, przynosząc autorce światowy rozgłos. Spektakl kierowany jest do wszystkich, którzy szukają w teatrze rozrywki, ale także dla tych, którzy chcą z niego wyjść z poczuciem, że to, co przed chwilą zobaczyli skłania do refleksji. Komedia z farsowymi elementami opowiada historię pary pracującej w tej samej firmie. Helena otrzymuje propozycję awansu, o którym marzył w skrytości jej partner. Czy zatem udomowiony mężczyzna i wyemancypowana bizneswoman mają szanse na udany związek? Tego dowiemy się w pierwszym dniu festiwalu.

Kolejnego dnia organizator zaprasza na Friends – the musical parody w reżyserii Agnieszki Płoszajskiej. To jedna z najnowszych propozycji Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu, oparta na licencji Theater Mogul. Parodia kultowego sitcomu Friends to idealna propozycja dla fanów serialu, którzy na scenie znów zobaczą wszystkich głównych bohaterów, w tym niezapomnianego Gunthera z Central Coffee Perks czy Janice – nowojorczankę z krwi i kości. Niesamowitą podróż do Wielkiego Jabłka umilą śpiewane na żywo „friendsowe” piosenki w polskim tłumaczeniu, a wszystko to w perfekcyjnie odwzorowanej scenografii.

Weekend rozpocznie spektakl To wiem na pewno Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie,  w reżyserii Iwony Kempy z Agatą Kuleszą i Przemysławem Bluszczem w rolach głównych. Sztuka przedstawia historię małżeństwa w średnim wieku i ich czwórki dorosłych dzieci. Prowadzą zwykłe życie, które – jak to czasem bywa – powolutku zaczyna się rozłazić w szwach. Ktoś postanawia wyprowadzić się z własnej rodziny. Ktoś odkrywa, że nie mieści się w skórze swojej płci. Ktoś inny nie może znieść własnej bezradności po utracie pracy. Z biegiem wydarzeń okazuje się, że nikt niczego nie wie na pewno.

W sobotę, 23 lipca zaprezentowany zostanie monodram Ewy Ziętek Nieostrość widzenia, wyreżyserowany przez Wawrzyńca Kostrzewskiego. Po spektaklu będziemy świętować jubileusz 50-lecia pracy artystycznej aktorki. Sama sztuka zaś splecie retrospekcję Ewy Ziętek na temat własnego życia z historią Zofii Książek-Bregułowej, polskiej aktorki, poetki, łączniczki AK. Na scenie pojawią się więc dwie aktorki, dwie artystki, dwie niezwykłe kobiety.

Festiwal zakończy spektakl Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury pt. THRILL ME Historia Leopolda i Loeba, libretto, teksty utworów i muzyka STEPHEN DOLGINOFF, w reżyserii Tadeusza Kabicza. Mrożący krew w żyłach musical przedstawiający plan na zbrodnię doskonałą, motywowaną przeświadczeniem o byciu nadczłowiekiem, kierowany jest wyłącznie do osób dorosłych. Sztuka została oparta  na historii legendarnego duetu,  który w latach 20. popełnił jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku. Dyrektor MTM Iwona Wujastyk, o spektaklu mówi następująco: „Mam nadzieję, że musical THRILL ME Historia Leopolda i Loeba na scenie Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury, podobnie jak w innych krajach, spotka się z entuzjazmem Publiczności, a poza dreszczykiem emocji przyniesie lekcję głębszego zrozumienia psychiki drugiego człowieka, inspiracji nim i skutecznej obrony przed negatywnym jego wpływem”. Niech te słowa będą najlepszym zaproszeniem.

Repertuar:

TRESOWANY MĘŻCZYZNA

Ave Teatr Rzeszów
18 lipca 2022 roku, godz. 19:00

Bilety: 80 zł
Tresowany Mężczyzna - Portal - Krakowskie Forum Kultury

 

FRIENDS – THE MUSICAL PARODY
Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu
19 lipca 2022 roku, godz. 19:00

Bilety: 100 zł
Friends – the musical parody - Portal - Krakowskie Forum Kultury

 

TO WIEM NA PEWNO
Teatr Ateneum
22 lipca, piątek, 19:00

Bilety: 150 zł
To wiem na pewno - Portal - Krakowskie Forum Kultury

 

NIEOSTROŚĆ WIDZENIA
Teatr Kwadrat w Warszawie
23 lipca, sobota, 19:00
Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej Ewy Ziętek

Bilety: 50 zł

Nieostrość widzenia - Portal - Krakowskie Forum Kultury

 

THRILL ME
HISTORIA LEOPOLDA I LOEBA
Libretto, teksty utworów i muzyka STEPHEN DOLGINOFF
Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury
24 lipca, niedziela, 19:00
Spektakl dla osób dorosłych (18+)

Bilety: 100 zł

Thrill me. Historia Leopolda i Loeba - Portal - Krakowskie Forum Kultury

 

Bilety dostępne są na stronie:  https://biletyna.pl/Krakow/NCK-Nowohuckie-Centrum-Kultury

Krakowskie Miniatury Teatralne nie byłyby możliwe bez wsparcia sponsorów, partnerów i patronów medialnych wydarzenia, którym organizatorzy serdecznie dziękują.

Partnerzy: Nowohuckie Centrum Kultury, Wodociągi Miasta Krakowa, Krakowski Holding Komunalny, Ekospalarnia Kraków

Sponsor: Hotel Centrum

Patroni medialni: Radio Kraków, krakow.pl

Szczegółowe informacje i program znajdują się na oficjalnej stronie Krakowskiego Forum Kultury: www.krakowskieforum.pl oraz na www.facebook.com/KrakowskieMiniaturyTeatralne