To jeden z najbardziej elektryzujących punktów krakowskiej jesieni kulturalnej. Wyjątkowy przez połączenie różnorodnych pierwiastków: współczesnych brzmień, ludowych inspiracji oraz klasycznej, smyczkowej orkiestracji. 18 października w ICE Kraków będzie miało miejsce prawykonanie Wariacji ludowych –utworu skomponowanego na specjalne zamówienie Sinfonietty Cracovii przez Jana Stokłosę. Współtwórca entuzjastycznie przyjętych Pieśni współczesnych (wspólny projekt zespołu pieśni i tańca „Śląsk” oraz Miuosha nagrodzony Fryderykiem) tym razem sięgnie po melodie różnych regionów, wplatając je w koncert, w którym na instrumentach etnicznych zagrają popularni wykonawcy: Sebastian Karpiel-Bułecka (śpiew, koza, fujara, skrzypce), Bożena Bujnicka (sopran), Helena Matuszewska (suka biłgorajska).

Zamówienie kompozytorskie to owoc współpracy Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oraz EtnoKraków/Rozstaje, festiwalu muzycznego o ugruntowanej pozycji i stałej publiczności. Wariacje ludowe zabrzmią w październiku w sali teatralnej S2 ICE Kraków jako epilog festiwalu. Współorganizatorem wydarzenia jest spółka Kraków 5020.

Udział Jana Stokłosy w tym projekcie zapowiada najwyższej próby doświadczenie artystyczne. Artysta może pochwalić się całą serią udanych projektów: po Pieśniach współczesnych krakowska publiczność mogła podziwiać entuzjastycznie przyjęty koncert Scoring 4 Skolimowski w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej – popis brawurowych możliwości aranżacyjnych artysty.

Sam kompozytor i aranżer tak mówi o swoich inspiracjach: „Melodie etniczne są niezwykłe w swej naturalności, jest w nich coś magicznego i bardzo ludzkiego – szczególnie w obecnych czasach gdy muzyka jest często skalkulowaną produkcją muzyczną. W swoim utworze staram się zebrać tematy ludowe z różnych regionów polski tworząc swoistą, muzyczną mapę Polski. Tematy ludowe są wyjściem, inspiracją do wariacji na ich temat. Skład smyczkowy w połączeniu z artystami na co dzień działającymi w zupełnie różnych stylach muzyki pozwala na synergię muzyki klasycznej, rozrywkowej, ludowej”.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

Bilety na koncert w cenie 100 / 80 zł dostępne na portalu Bilety24

organizacja: Sinfonietta Cracovia

współorganizacja: Rozstaje: u Zbiegu Kultur i Tradycji. Stowarzyszenie, Kraków 5020