Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Spacer po Krakowie śladami rewolucji

  • Wioleta Rapacz
  • Patronaty
  • date_range Piątek, 2021.06.11 16:15 ( Edytowany Piątek, 2021.06.11 16:20 )
  • Data wydarzenia: 2021-06-13 12:00
  • money Wydarzenie darmowe
Zapraszamy do MuFo na warsztaty dla młodzieży i seniorów

fot. Tadeusz Francman, Janina Francman na spacerze z psem, ok. 1900, ze zbiorów MuFo

Kraków to stereotypowo miasto kultury i sztuki, ale i  „dulszczyzny” i drobnomieszczaństwa. Tutaj głośno nie mówi się o pewnych sprawach, tutaj problemy załatwia się w domowym zaciszu, a przed niepowołanym wzrokiem chowa pewne kwestie za muślinową firanką….
Czy na pewno? W trakcie naszego spaceru ruszymy śladem miejsc „rewolucyjnych”. Odwiedzimy miejsca, gdzie zaczęły się różnorodne manifestacje: ulicę związaną ze Stanisławem Pyjasem, kawiarnię gdzie bywał prawdziwy szatan – Stanisław Przybyszewski, czy plac, gdzie w okresie międzywojennym protestowali studenci Akademii Sztuk Pięknych. Wspólnie poszukamy w Krakowie miejsc, gdzie – poprzez protesty i manifestacje – kształtowała się współczesna historia naszego miasta.

Prowadzenie: Marta Kudelska – kuratorka, autorka tekstów o sztuce. Członkini Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA. Na co dzień pracuje w Muzeum Fotografii w Krakowie, jako specjalistka ds. edukacji.  Publikowała między innymi w „Szumie”, „Obiegu”, „Contemporary Lynx”, „Miesięczniku Znak” czy magazynie Pavilionesque, oraz w katalogach wystaw. Ukończyła kulturoznawstwo o specjalności kultura współczesna (w zakresie krytycznej teorii kultury współczesnej) i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie doktorantka tej uczelni, zajmuje się działaniami młodych kuratorów na terenie Katowic i Krakowa. Interesuje się pamięcią, refleksją nad instytucjami sztuki, strategiami kuratorskimi, młodą sztuką, a także związkami pomiędzy sztuką współczesną a grozą, widmologią, magią i tradycją romantyczną.

Kamil Kuitkowski – kurator sztuk wizualnych, koordynator wystaw i innych wydarzeń artystycznych. Absolwent malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, ostatecznie porzucił ścieżkę własnej twórczości plastycznej na rzecz współpracy z innymi artystami. Kurator i organizator wielu krajowych i międzynarodowych wystaw, pracował jako kurator Fundacji Razem Pamoja organizując jej działalność w Polsce i Kenii oraz jako kurator Shefter Gallery i jej rocznego programu. Poza koordynacją wystaw w Cricotece aktywny jako współpracownik mniejszych galerii i niezależnych przestrzeni sztuki prezentujących najświeższe dokonania polskich twórców.

 

Ważne informacje:

• Czas trwania: ok. 2 godz.

• Wydarzenie bezpłatne.

• Liczba miejsc w grupie ograniczona (o udziale decyduje kolejność zgłoszeń).

• Informacje i zapisy: edukacja@mufo.krakow.pl

• Miejsce rozpoczęcia spaceru: ul. Sienna 7.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu działań edukacyjnych Miesiąca Fotografii w Krakowie 2021 przygotowanego we współpracy z partnerami: Cricoteką oraz Muzeum Fotografii w Krakowie.
Autor:
Wioleta Rapacz

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię