Dzięki występom zespołów Natyalaya, Czarny Motyl, Aire Andaluz, Horpyna, Kapeli Tyrolskiej Stefana i zespołu Balkanscream na Rynku Podgórskim zabrzmi najpiękniejsza muzyka z różnych regionów świata. W programie znalazły się również spotkania dla przedszkolaków, piknik sąsiedzki u Burmistrza Floriana, spektakl Improwizowanego Teatru Pandemicznego, gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych, kameralny koncert muzyki musicalowej, a także pełne wspomnień i smaków spotkanie w ramach Podgórskiego Podwieczorku oraz wiele innych atrakcji. 

Zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2021, która odbędzie się w dniach 16-19 września.

„Hiszpańskie rytmy, muzyka indyjska, bałkańska i ukraińska – w tym roku przygotowaliśmy dla Państwa prawdziwą muzyczną podróż po najbardziej wyjątkowych regionach świata. Tej jesieni spotkamy się u styku kultur, a także postaramy się lepiej poznać historię i legendy Podgórza. Serdecznie zapraszamy na Podgórską Jesień Kulturalną 2021. Rozpoczynamy już 16 września” – zachęca Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Mistrz Twardowski i cudowny świat operetki

Podgórska Jesień Kulturalna rozpocznie się 16 września (czwartek) o godzinie 10.00 spotkaniem dzieci przedszkolnych z Mistrzem Twardowskim. Animacje zatytułowane „Czary Mary z maluszkami” odbędą się
w nowocześnie wyposażonej, przestronnej i atrakcyjnie zaaranżowanej przestrzeni Pracowni Mistrza Twardowskiego. Podczas zabawy uczestnicy poznają legendy związane z  najbardziej znanym krakowskim czarodziejem, a także zagrają w gry zręcznościowe na magicznym dywanie – innowacyjnej, interaktywnej podłodze.

Tego samego dnia o godzinie 17.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13) rozpocznie się koncert „Cudowny świat operetki i musicalu”. Najpiękniejsze arie oraz duety operetkowe
i musicalowe wykonają Agnieszka Kuk (sopran) i Tomasz Kuk (tenor), którym akompaniować będzie Renata Żełobowska-Orzechowska (fortepian).

Gra terenowa i podgórskie smaki

Drugiego dnia Podgórskiej Jesieni Kulturalnej (17 września/piątek) o godzinie 10.00 odbędzie się gra terenowa dla uczniów szkół podstawowych „Wisła na dole, Kopiec na górze, ilu burmistrzów miało Podgórze?”. Uczestnicy gry zmierzą się z licznymi zagadkami i będą musieli wykazać się iście detektywistycznym zacięciem, aby odkryć tajemnice podgórskich burmistrzów i poznać historię dawnego miasta. Na wydarzenie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Również dorośli uczestnicy piątkowych atrakcji będą mogli poznać tajemnice Podgórza. O godzinie 17.00 rozpocznie się pełen ciekawostek wykład „Podgórze oczami archeologa”, w czasie którego prowadząca Ewa Kubicka-Kabacińska opowie o początkach Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza i najważniejszych odkryciach archeologicznych.

Na Podgórski Podwieczorek zostaną zaproszeni wszyscy miłośnicy pysznej kuchni. Popołudniowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 18.00. Oprócz wyśmienitych potraw zaserwowane zostaną również wspomnienia miejsc, smaków i zapachów oraz porcja dobrej zabawy w wykonaniu zespołu "Kwiatkowski i bank". Przygotowane przez zespół warsztaty kabaretowo-kulinarne „Gotujemy zupę podgórskich murarzy” połączą kabaret, muzykę, komedię i stand-up.

Rodzinne atrakcje, improwizowany teatr i potańcówka

W sobotę (18 września) podgórskie rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w Pikniku sąsiedzkim u Burmistrza Floriana, w ramach którego zorganizowana będzie wyjątkowa strefa rozwijania talentów, edukacji i rekreacji „Rodzinobranie”. Dodatkowymi atrakcjami dla uczestników będzie jesienna fotobudka,
w której każdy chętny wykonania sobie pamiątkowe zabawne zdjęcia oraz stoisko z pyszną watą cukrową. Piknik będzie odbywać się na Plantach im. Floriana Nowackiego, bezpośrednio przed budynkiem Centrum Kultury Podgórza w godzinach 10.00-14.00.

Po zakończeniu pikniku Planty im. Floriana Nowackiego zamienią się w plenerową scenę teatralną, na której wystąpią pracownicy Centrum Kultury Podgórza i profesjonalni aktorzy współpracujący z CKP. Improwizowany Teatr Pandemiczny już drugi rok z rzędu zaprosi widzów do wspólnej podróży w czasie
i zaprezentuje własną interpretacje podgórskich legend zatytułowaną „Nieustraszone pogromczynie smoków”. Początek spektaklu zaplanowany jest na godzinę 16.00.

Sobotnie atrakcje zakończy rockandrollowa potańcówka „Retro dance party”, w czasie której zespół Vinyl Rhythm dzięki niepowtarzalnemu brzmieniu anglo-amerykańskiej muzyki przełomu lat 50. i 60. przywróci klimat dawnych prywatek. W czasie zabawy uczestnicy będą mogli również sprawdzić swoją wiedzę w wielkim quizie o Podgórzu „Zanurz się w Podgórz”.

Powitanie Jesieni na Rynku Podgórskim

Tegoroczna edycja Podgórskiej Jesieni Kulturalnej zakończy się na Rynku Podgórskim koncertem „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur” (19 września/niedziela, godz. 15.00-21.00). Wydarzenie rozpocznie pokaz tańca indyjskiego w wykonaniu zespołu Natyalaya, po którym wystąpi, wykonujący muzykę słowiańską inspirowaną kulturą Podkarpacia, zespół „Czarny Motyl”. O godzinie 16.30 podgórska publiczność przeniesie się do słonecznej Hiszpanii za sprawą występu zespołu „Aire Andaluz”, z którym gościnnie wystąpią Ada Bujak i Krzysztof Cyran. Kolejnym przystankiem w międzykulturowej muzycznej podróży będą alpejskie wzgórza na które o 17.30 zabierze uczestników koncertu „Kapela Tyrolska Stefana”. Muzykę ukraińską przybliży słuchaczom występujący o 18.30 zespół „Horpyna”.  Gwiazdą wieczoru będzie zespół Balkanscream, przeplatający muzykę bałkańską, crossroad jazz i elektronikę (godz. 20.00). 

Wydarzenia towarzyszące

Wyjątkowe wydarzenia w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2021 odbędą się również w filiach Centrum Kultury Podgórza.  Klub Wola Duchacka 16 września (czwartek) o godz. 18.00 zaprosi na salon artystyczny SABAS z Danutą Perier-Berską, promocję tomiku poezji polsko-angielskiej "Od-Do From-To" oraz recital piosenek do słów Danuty Perier-Berkskiej w wykonaniu Aleksandry Kowalczyk. W piątek (17 września, w godz. 12.00-18.00) z okazji 120-lecia szkolnictwa na Woli Duchackiej odbędzie się wernisaż wystawy okolicznościowej połączony z prelekcją i lekcją historii. Podgórską Jesień Kulturalną w Klubie Wola Duchacka zakończy spektakl plenerowy „Biedni Ludzie” na podstawie prozy Fiodora Dostojewskiego w wykonaniu Teatru Nikoli (18 września/sobota, godz. 20.00). Atrakcje dla rodzin dziećmi przygotował Klub Iskierka, który 18 września (sobota) o godz. 10.00. zaprasza na grę terenową z cyklu „Podgórze, na styku dróg, na styku kultur” pt. „Kulturalnie zakręceni cz. 1 – Skandynawia”. Najmłodsi widzowie zostaną zaproszeni do Klubu Skotniki na spektakle teatralne ,,Wieża do nieba” w wykonaniu teatru Eden (17 września/piątek, godz. 10.00 i 11.00) oraz „Przy kominku” w wykonaniu teatru KOP (18 września/sobota, godz. 16.00).

 

 

Szczególne zasady bezpieczeństwa

Ze względu na wytyczne sanitarne związane z pandemią COVID-19 ilość dostępnych miejsc dla wydarzenia
w ramach Podgórskiej Jesieni Kulturalnej 2021 będzie ograniczona tak, by umożliwić zachowanie wymaganego dystansu społecznego. Wszystkie osoby przebywające na terenie wydarzenia będą zobligowane do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny.