Anna Lutosławska-Jaworska jako aktorka zadebiutowała w 1945 roku. W swoim dorobku ma ponad sto ról na scenach Krakowa i Wrocławia, kilkadziesiąt spektakli Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia, a także role w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Pracowała z wybitnymi reżyserami, wśród których znaleźli się Krystyna Skuszanka, Lidia Zamkow, Józef Szajna, Kazimierz Dejmek i Jerzy Grotowski.

Bohaterka październikowego Kodu Mistrzów była pedagogiem w krakowskiej PWST, wykładała również na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1981 roku, przerywając na kilka lat karierę aktorską, wyjechała z mężem do Algierii, gdzie zajęła się fotografią, malarstwem i zaczęła pisać książki. Barwną historię swojego życia spisała w autobiografii „Skojarzenia zapisane w brulionie”.

Anna Lutosławska-Jaworska jest laureatką wielu nagród teatralnych i państwowych. W roku 2011 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych i transformacji ustrojowej, za propagowanie idei państwa obywatelskiego oraz osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

W uzasadnieniu przyznania Annie Lutosławskiej-Jaworskiej Nagrody im. Ireny Solskiej (2014) czytamy: „dorobek artystyczny, pedagogiczny i literacki stawia ją w rzędzie najwybitniejszych artystek teatru, które łączyły aktywną obecność na scenie z pasjami pedagogicznymi, misją społeczną i darem utrwalania swoich obserwacji słowem”.

Bilety na spotkanie z cyklu „Kod Mistrzów” dostępne w kasie Teatru Groteska od 27 września 2021, od godziny 14.00. Wstęp 1 zł. 

 KOD MISTRZÓW to cykl spotkań mieszkańców Krakowa z wybitnymi postaciami życia publicznego, artystami, intelektualistami - osobami, które kształtują wrażliwość i wyobraźnię Polaków. Od pierwszego spotkania w lutym 2014 „Kod Mistrzów” cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności. Bohaterami cyklu byli m.in. Kazimierz Kutz, Karol Modzelewski, Jerzy Stuhr, Janina Paradowska, Anna Polony, Jerzy Trela, Jan Peszek, Maja Komorowska, Andrzej Seweryn, Stanisław Radwan, Agnieszka Duczmal czy Ewa Lipska.