Wybrana na otwarcie wystawy „and will happen again.” data 8 grudnia nie jest przypadkowa. To nie tylko rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, Tadeusza Kantora, ale także dzień, w którym od lat odbywało się symboliczne spotkanie aktorów Teatru Cricot 2 z reżyserem. Niestety od 2020 roku, w którym pandemia pokrzyżowała plany organizatorów, przy ulicy Kanoniczej nie stają już „Żywe Pomniki” w wykonaniu artystów Teatru.

Po rocznej przerwie Cricoteka rozpoczyna nową tradycję i etap w historii instytucji, 8 grudnia zapraszając na prezentację prac artystów i artystek bliskich Kantorowi. Honorową rolę inauguratorów i autorów pierwszej wystawy przyjmą Teresa i Andrzej Wełmińscy, aktorzy Teatru Cricot 2, artyści wizualni i performatywni.

Wystawa „and will happen again.” to opowieść o wiecznym powrocie. Dotyczy czasu, trwającego w pętli, w której każdy indywidualny koniec jest jednocześnie nowym początkiem, a znane nam porządki ulegają zachwianiu. To, co zazwyczaj jest na wierzchu, pozostaje ukryte. Realizacja Wełmińskich funkcjonuje w „wiecznym pomiędzy”, przez co jest jednocześnie nie-wystawą i nie-teatrem. Uzupełniony działaniami performatywnymi wernisaż odbędzie się 8 grudnia, o godzinie 18:30.

W tym dniu Cricoteka zaprasza również na bezpłatne zwiedzanie. Na zwiedzających czekać będą m.in. nagrodzone Marką Radia Kraków wystawy „Wpół do jutra” Roberta Kuśmirowskiego czy stała ekspozycja „Tadeusz Kantor. Widma”.

 

8 grudnia, godzina 18.30
Cricoteka, ul. Nadwiślańska 2–4, Kraków
https://www.cricoteka.pl/pl/and-it-will-happen-again-teresa-i-andrzej-welminscy-program-wystaw-cloakroom/

 

Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, NN6T, Radio Kraków, TVP Kraków, TVP Kultura

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego. Wystawa realizowana ze środków pochodzących ze Stypendium Twórczego Miasta Krakowa