Tour de Pologne UCI World Tour to największa cyklicznie organizowana impreza sportowa w Polsce oraz najważniejszy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej. Co roku przyciąga wielkie gwiazdy zawodowego peletonu i cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Jest to także znakomita forma promocji Polski i jej najpiękniejszych regionów na arenie międzynarodowej. Wyścig jest także jedną z najstarszych sportowych imprez w naszym kraju o bogatej tradycji i wspaniałej historii.

Uroczysty start 78. Tour de Pologne zaplanowano na placu Zamkowym w Lublinie. Etap prowadzi przez urokliwe i bogate w walory przyrodnicze tereny Lubelszczyzny, w tym Powiatu Lubelskiego. Etap wymagający, z licznymi podjazdami, meta w Chełmie. Etap drugi rozpocznie się w mieście idealnym, jak nazywany jest Zamość. Kolarze pożegnają się z Lubelszczyzną i przeniosą się na Podkarpacie. Trasa nie będzie łatwa, szykuje się zażarta walka i wyczerpujący finisz.Trzeciego dnia Tour de Pologne pozostaje w województwie podkarpackim. Start na rynku w Sanoku. Kolejny dzień rywalizacji i ponad 200 kilometrów do pokonania. Trasa wiedzie przez Ustrzyki Dolne, Hotel Arłamów, Łańcut, linię mety kolarze miną w Rzeszowie. Podczas czwartego etapu, pierwszy raz na tegorocznym Tour de Pologne kolarze będą mieli do pokonania mniej niż 200 kilometrów, bowiem "tylko" 160. Zapierająca dech w piersiach panorama Tatr, sąsiedztwo Tatrzańskiego Parku Narodowego i trudna trasa. Ratunkiem mogą być cienie podhalańskich lasów. Kolarze będą finiszować w Bukowinie Tatrzańskiej. Pierwszym akcentem piątego etapu będą Chochołowskie Termy. Przejazd przez żywy skansen ludowej architektury – Chochołów, malownicze góry, Beskid Andrychowski. Teren pofałdowany, wiele podjazdów. Na koniec - widowiskowy finisz w Bielsku-Białej, gdzie czekają trzy okrążenia. Szósty etap przenosi kolarzy do Katowic. W stolicy województwa śląskiego czeka na nich jazda indywidualna na czas na 19-kilometrowej trasie, z dużą ilością odcinków prostych. Przejazd przez zabytkowy Nikiszowiec, meta przy pomniku Powstańców Śląskich. Start ostatniego etapu 78. Tour de Pologne zaplanowano w Zabrzu. Kolarze przejadą z województwa śląskiego do województwa małopolskiego. Ciekawy etap dla sprinterów, z finiszem na krakowskich Błoniach. Inaczej niż w ubiegłych latach – runda powiększona.

Więcej informacji o poszczególnych etapach na stronie: www.tourdepologne.pl/etap-1/

Od 1993 roku, kiedy to Tour de Pologne stał się wyścigiem zawodowym, jego prestiż rośnie z roku na rok. Obecnie należy on do grona największych imprez kolarskich na świecie, czyli cyklu UCI World Tour. To właśnie na polskich drogach swoje wielkie kariery rozpoczynali Alberto Contador, Peter Sagan, czy Marcel Kittel. To właśnie w Tour de Pologne swoje wielkie zwycięstwa odnosili najlepsi polscy kolarze ostatnich lat – Rafał Majka i Michał Kwiatkowski. Także w tym roku będziemy świadkami sportowej walki na najwyższym poziomie i wielu emocji z Polakami w rolach głównych.