Radio Kraków

Problemy z węglem

Mieszkańcy Nowego Sącza nadal nie mogą kupić węgla w preferencyjnych cenach

Mieszkańcy Nowego Sącza wciąż czekają na węgiel w preferencyjnych cenach, sprzedawany w ramach rządowego programu. Prezydent miasta Ludomir Handzel zapewnia, że wszystkie formalności zostały wypełnione, ale data, kiedy węgiel pojawi się w składach, nie jest jeszcze znana.

Pierwsze samorządy na Podhalu rozpoczęły dystrybucję węgla

Opał mogą już odbierać mieszkańcy gminy Nowy Targ i Szaflar. Mieszkańcy pozostałych miejscowości muszą poczekać, aż surowiec zostanie dostarczony na wyznaczone przez gminy składy.

Pierwsza dostawa węgla, która trafi do gmin, może nie wystarczyć

Pierwsza dostawa węgla, jaka trafi do gmin może nie wystarczyć, by zainteresowani otrzymali po obiecane półtorej tony - alarmują samorządy.

Małopolskie samorządy gotowe na dystrybucję węgla dla mieszkańców

Gośćmi Wojciecha Jakubowskiego byli: Roman Krupa - wójt gminy Kościelisko oraz Mariusz Makuch - burmistrz Zatora.

Jak wygląda dystrybucja węgla przez samorządy w Małopolsce?

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy, zgodnie z którą gminy mogą kupować to paliwo za 1500 zł za tonę, a następnie sprzedawać je mieszkańcom za maksymalnie 2 tys. Część samorządów wie już mniej więcej, ile osób jest zainteresowanych kupnem węgla po preferencyjnej cenie i teraz przygotowuje teren, gdzie będzie on rozprowadzany. Gminy spod Tatr chciały wspólnie zorganizować plac, ale ostatecznie nie doszły w tej sprawie do porozumienia.

Apel premiera do samorządowców: Schowajmy legitymacje partyjne do szuflady. Razem przezwyciężymy ten kryzys

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w mediach społecznościowych do samorządowców o współpracę ponad partyjnymi podziałami w walce z kryzysem energetycznym. "Rozumiem różnice zdań, rozumiem też, że interes partyjny i polityka mają swoje prawa, ale to nie jest ten moment, żeby tym prawom ulegać. Ze swojej strony zrobię wszystko, żeby ta współpraca była jak najlepsza i żeby żaden samorząd nie poczuł się potraktowany w sposób niesprawiedliwy" - zapewnił Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.

Kopanie w Brzeszczach i Jaworznie wstrzymały możliwość rezerwacji węgla bezpośrednio w punktach przy kopalniach

Należące do Tauronu Wydobycie kopanie w Brzeszczach i Jaworznie wstrzymały możliwość rezerwacji węgla bezpośrednio w punktach przy kopalniach. Wynika to z wyczerpania limitu surowca przeznaczonego do sprzedaży. Jest on ustalany na podstawie aktualnego wydobycia a także możliwości załadunku węgla.

Tarnów wysłał w piątek pierwsze wypłaty dodatku węglowych dla swoich mieszkańców

Rządowa jednorazowa zapomoga, która ma pomóc w zakupie opału na zimę, wynosi 3 tysiące złotych. Samorządy były przygotowane do wypłaty takiego dodatku już wcześniej, ale dopiero wczoraj dostały na konta pieniądze od wojewody na ten cel. Gminy musiały też je wprowadzić do swojego budżetu podczas nadzwyczajnie zwoływanych sesji rady miejskiej.

Pieniądze na wypłatę tzw. dodatków węglowych wpłynęły na konto Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego

Pierwsza transza środków w wysokości 9,5 mld zł na wypłaty dodatków węglowych została przekazana do wojewodów; po ich zaksięgowaniu niezwłocznie trafią do gmin - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.

Samorządy nadal czekają na pieniądze na dodatki węglowe

”Nadal nie mamy informacji zwrotnej z żadnego z ministerstw. Na razie bezradnie rozkładamy ręce” – mówi burmistrz Skawiny. Z małopolskimi samorządowcami o dodatku węglowym i sporach wokół uchwały antysmogowej rozmawiał Jacek Bańka. Gośćmi programu byli Norbert Rzepisko, burmistrz Skawiny i Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię