Radio Kraków

pomoc dla Ukrainy

Staniątki: benedyktynki proszą o pomoc dla uchodźczyń z Ukrainy

Ponad 70 kobiet z dziećmi z Ukrainy mieszka w Opactwie Benedyktynek w Staniątkach. Siostry przyjęły pierwsze uchodźczynie już w drugim dniu wojny czyli 25 lutego. Benedyktynki pomagają cały czas, ale też proszą o wsparcie.

Ok. 26,5 tys. numerów PESEL nadano w Krakowie uchodźcom z Ukrainy

Ok. 26,5 tys. numerów PESEL wydano dotychczas ukraińskim uchodźcom w Tauron Arenie Kraków – wynika z informacji magistratu, który szacuje, że do miasta przybyło ok. 177,5 tys. osób potrzebujących schronienia i pomocy.

W małopolskich Lusławicach zamieszkała utytułowana Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa

Wojna zabrała im nie tylko bliskich, ale i szanse na rozwijanie swojego talentu. W małopolskich Lusławicach zamieszkała utytułowana Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy „Słobożański” z Charkowa. Młodzi muzycy dzięki wsparciu ministerstwa kultury będą mogli w naszym kraju przygotować się do koncertów w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Orkiestra w Małopolsce zagra cykl charytatywnych koncertów na rzecz swojego kraju.

Małopolska wśród województw o największej liczbie przyjętych uchodźców

Ponad 206,8 mln zł przeznaczył do tej pory rząd na kompleksową pomoc dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie województwa małopolskiego. Pieniądze te pochodzą z budżetu państwa i Funduszu Pomocy – podał w środę Małopolski Urząd Wojewódzki.

„Karuzela wierszy” w języku ukraińskim w Teatrze Groteska

Pan Hilary, rozśpiewana rodzina Tralalińskich, kotek, który nie chciał iść do szkoły, myszka, co liczyła kocie ogonki to bohaterowie wyjątkowego spektaklu w Teatrze Groteska. W sobotę o 11.00 na scenie zakręci się „Karuzela wierszy” w języku ukraińskim. Przewodnikami po świecie bajek będzie para utalentowanych aktorów z Ukrainy. "Pokażemy dzieciom piękny śwwiat - mówi Denis Lemaikin, aktor i reżyser przedstawienia. - Wiersze będę opowiadały o rodzinie, dzieciach, o tym co przynosi radość. Dziecko ma mieć przyjemność z oglądania tego spektaklu i dobre wspomnienia"

Ile ukraińskich dzieci uczy się w krakowskich szkołach i przedszkolach? Magistrat podał dane

Prawie 6 700 dzieci uchodźców z Ukrainy zostało zapisanych do krakowskich szkół i przedszkoli – podaje magistrat. W szkołach w stolicy Małopolski pracuje 140 nauczycieli władających językiem ukraińskim. Do urzędu miasta wpłynęło natomiast prawie drugie tyle zgłoszeń od nauczycielek z Ukrainy, które chcą pracować w zawodzie.

Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 3,338 mln osób

Od początku wojny funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,383 mln osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 22,9 tys. osób.

Wsparcie dla ukraińskiej armii popłynie z Krakowa

Radni miejscy zdecydowali o zakupieniu z budżetu miasta apteczek taktycznych, butów i odzieży wojskowej, generatorów prądu, dronów rozpoznawczych i tabletów do ich obsługi o łącznej wartości pół miliona złotych. Oficjalnie miasto nie może wesprzeć ukraińskiej armii, dlatego zakupione rzeczy trafią do radnych miejskich w Lwowie, Kijowie i Winohradiwie.

Pomoc dla Ukrainy / Допомога для України

W „Kermeszu” podsumowanie pierwszego miesiąca rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Usłyszycie skondensowany o zwycięstwach ukraińskich sił zbrojnych oraz sytuacji na froncie. Drugim tematem będzie pomoc dla obywateli Ukrainy przebywających aktualnie w Polsce. Szczegółowo opowiemy o tym jak otworzyć rachunek w polskim banku, co należy zrobić by otrzymać numer PESEL oraz do kogo należy zwracać się w sprawach legalizacji pobytu w Polsce.

Książki w języku ukraińskim trafiły do biblioteki w Muszynie

Ponad sto książek w języku ukraińskim trafiło do biblioteki publicznej w Muszynie. Księgozbiór przekazali wolontariusze Fundacji Bratnia Dusza, którzy z kolei otrzymali publikacje od biblioteki we Lwowie, podczas ostatniej wizyty z pomocą humanitarną.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię