Radio Kraków

kształcenie nauczycieli

Czym są kompetencje 4K?

- Dziś podstawą sukcesu w szkole i życiu zawodowym są tzw. kompetencje 4K: kreatywność, kooperacja, komunikatywność i krytyczne myślenie - tak przekonuje Łukasz Cieślik, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Centrum, z myślą o nauczycielach i uczniach szkół ponadpodstawowych, zorganizowało warsztaty "Zostań w ojczyźnie. Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą". Z Łukaszem Cieślikiem rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Jak radzić sobie z przemocą szkolną?

Co dziesiąty uczeń jest w szkole systematycznie dręczony - takie są wyniki prac Instytutu Badań Edukacyjnych. Szkolna przemoc nie ma tylko wymiaru fizycznego, lecz bardzo często także werbalny. O radzeniu sobie z przemocą szkolną z Katarzyną Stawiarską, psycholożką i psychoterapeutką z Krakowskiego Ośrodka Terapii i jednocześnie ekspertką Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli rozmawiał Jacek Bańka.

Jak działa mózg nastolatka?

Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

O terapii i rehabilitacji uzależnień młodych ludzi

Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jak radzić sobie z wybuchami złości u dzieci?

Gościem Jacka Bańki byłą Katarzyna Stawiarska, psycholog i psychoterapeutka z Krakowskiego Ośrodka Terapii, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jakie są sygnały alarmowe depresji?

Gościem Jacka Bańki była Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Jedna trzecia przypadków depresji dotyka nastolatków

Jak tłumaczy Karolina Załęga, specjalistka terapii uzależnień, nie zawsze dominującym objawem jest ciągle odczuwalny, uświadamiany sobie smutek. Co więcej, nie każdy chory wykazuje wszystkie objawy depresji. O jej sygnałach alarmowych z Karoliną Załęgą rozmawiał Jacek Bańka.

Stres ucznia, ale i rodzica. Jak może pomóc nauczyciel?

Zaostrzające się protesty nauczycieli oraz pierwsze niepowodzenia w szkole, to przyczyny narastającego stresu zarówno rodziców, jak i uczniów. Do tego, jak podkreśla dr Ilona Dudzik-Garstka, psycholog i nauczyciel-konsultant z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, dzieci odbijają stany emocjonalne osób dorosłych. Z dr Iloną Dudzik-Garstką rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Kim jest dziecko wrażliwe i jak się je rozpoznaje?

Gościem Jacka Bańki był dr Roman Pracki z Fundacji Na Szlaku Bogdana De Barbaro, ekspert Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Rodzeństwo nieuchronnie skazane jest na rywalizację?

Gościem Jacka Bańki była Katarzyna Stawiarska, psycholog i psychoterapeuta z Krakowskiego Ośrodka Terapii, ekspertka Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię