Radio Kraków

EkoMałopolska

PAS: w tym tempie gminy krakowskiego obwarzanka nie zdążą wymienić wszystkich „kopciuchów”

W ciągu ostatniego półrocza w gminach krakowskiego obwarzanka wymieniono zaledwie 587 kopciuchów - poinformował Polski Alarm Smogowy. To zaledwie 2 procent pieców, które powinny zniknąć do końca 2022 roku.

Siedem kolejnych małopolskich gmin zakaże palenia węglem do 2030 roku

To już pewne. Siedem kolejnych małopolskich gmin wprowadza zakaz palenia węglem do 2030 roku. Sejmik Województwa Małopolskiego zatwierdził uchwały antysmogowe dla Rabki-Zdroju, Nowego Targu, Czarnego Dunajca, Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic oraz Oświęcimia.

Ekodoradca w gminie Tarnów ma ręce pełne roboty

Gmina Tarnów ma wreszcie ekodoradcę. Dzięki temu mieszkańcy mogą już składać wnioski do programu Czyste Powietrze.

Polski Alarm Smogowy sprawdził aktywność samorządów w programie "Czyste powietrze"

Program przewiduje dofinansowanie do wymiany pieców, a także ocieplenia budynków czy wymiany okien. W drugim kwartale, czyli wiosną, małopolskie gminy wypadły słabo.

Rusza program "Powiat bez smogu". Można składać wnioski

"Powiat bez smogu" - to program przyjęty przez zarząd powiatu krakowskiego. Zakłada dotacje w wysokości do 3 tysięcy złotych dla właścicieli domów i mieszkań położonych na terenie powiatu krakowskiego, którzy chcą dostać dofinansowanie na zakup, na przykład kotła gazowego, pieca elektrycznego, instalacji solarnej czy pompy ciepła.

Edukacja dotycząca jakości powietrza przynosi efekty

O turystyce oraz walce ze smogiem w Rabce-Zdroju z burmistrzem Leszkiem Świdrem rozmawiał Jacek Bańka.

Tomasz Urynowicz: Korekta uchwały antysmogowej jest niemożliwa

Samorządy muszą bardzo sprawnie wejść we współpracę z Narodowym i Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz z województwem i namawiać mieszkańców do tego, by wymienili piec – mówi w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz. Według danych Polskiego Alarmu Smogowego, na 500 dni przed wejściem w życie uchwały antysmogowej, 17 gmin z Małopolski nie wymieniło ani jednego pieca. Mimo to - zdaniem T. Urynowicza - nie ma już możliwości uchwały antysmogowej. - To nie jest możliwe ze względu na to, że w wielu sytuacjach ta uchwała już została zrealizowana, a kolejne siedem gmin jest przed głosowaniami w sprawie lokalnych uchwał antysmogowych – powiedział w Radiu Kraków wicemarszałek Małopolski.

Czyste Tatry po raz dziesiąty

Wolontariusze wyruszyli na górskie szlaki, by je posprzątać. Trwa 10. edycja akcji Czyste Tatry - ekoMałopolska. Dla 2.5 tysiąca osób przygotowano specjalne pakiety z koszulkami, kolejne 1.5 tysiąca osób może dołączyć do nich po zakupie biletu.

5 milionów z unijnej dotacji na wymianę kopciuchów w Nowym Sączu

Pięć milionów złotych unijnej dotacji otrzymał Nowy Sącz na wsparcie mieszkańców przy wymianie kopciuchów na ekologiczne piece. Program ruszy na początku przyszłego roku. W tej chwili trwa ustalanie zasad, jak dużą pomoc finansową będą mogli otrzymać mieszkańcy, dlatego jeszcze nie wiadomo ile palenisk uda się wymienić – wyjaśnia Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

Spada tempo wymiany pieców w Małopolsce

W ubiegłym roku tempo wymiany pieców spadło, a 17 małopolskich gmin nie wymieniło ani jednego kopciucha - zwraca uwagę Polski Alarm Smogowy. Jak mówią eksperci - szczególnie niepokojące jest to, że w wielu z nich pracują ekodoradcy, których zadaniem jest promowanie walki z zanieczyszczeniem powietrza. Z przygotowanego raportu wynika również, że wiele samorządów nadal nie zinwentaryzowało palenisk, mimo że termin dawno minął. Urząd Marszałkowski apeluje, aby gminy wzięły się do pracy, bo pieniądze z unijnych projektów, które można było przeznaczyć na dotacje, skończyły się, a jedyną formą finansowego wsparcia będzie teraz rządowy program Czyste Powietrze.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię