Radio Kraków

EkoMałopolska

Czyste Tatry po raz dziesiąty

Wolontariusze wyruszyli na górskie szlaki, by je posprzątać. Trwa 10. edycja akcji Czyste Tatry - ekoMałopolska. Dla 2.5 tysiąca osób przygotowano specjalne pakiety z koszulkami, kolejne 1.5 tysiąca osób może dołączyć do nich po zakupie biletu.

5 milionów z unijnej dotacji na wymianę kopciuchów w Nowym Sączu

Pięć milionów złotych unijnej dotacji otrzymał Nowy Sącz na wsparcie mieszkańców przy wymianie kopciuchów na ekologiczne piece. Program ruszy na początku przyszłego roku. W tej chwili trwa ustalanie zasad, jak dużą pomoc finansową będą mogli otrzymać mieszkańcy, dlatego jeszcze nie wiadomo ile palenisk uda się wymienić – wyjaśnia Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza.

Spada tempo wymiany pieców w Małopolsce

W ubiegłym roku tempo wymiany pieców spadło, a 17 małopolskich gmin nie wymieniło ani jednego kopciucha - zwraca uwagę Polski Alarm Smogowy. Jak mówią eksperci - szczególnie niepokojące jest to, że w wielu z nich pracują ekodoradcy, których zadaniem jest promowanie walki z zanieczyszczeniem powietrza. Z przygotowanego raportu wynika również, że wiele samorządów nadal nie zinwentaryzowało palenisk, mimo że termin dawno minął. Urząd Marszałkowski apeluje, aby gminy wzięły się do pracy, bo pieniądze z unijnych projektów, które można było przeznaczyć na dotacje, skończyły się, a jedyną formą finansowego wsparcia będzie teraz rządowy program Czyste Powietrze.

Dramatyczny spadek tempa wymiany kopciuchów w Małopolsce

Aż w siedemnastu gminach w Małopolsce nie wymieniono w ubiegłym roku żadnego pieca. Krakowski Alarm Smogowy alarmuje o znaczącym spadku tempa wymiany kopciuchów. W 2020 roku w województwie wymieniono ich nieco ponad 10 tysięcy. To o 5 tysięcy mniej niż jeszcze rok wcześniej.

Władze województwa podsumowały działania gmin związane z walką o czyste powietrze

Dobra wiadomość jest taka, że oddychamy coraz lepszym powietrzem. I choć ciągle notowane są przekroczenia szkodliwych substancji, obniża się poziom zanieczyszczenia pyłami zawieszonymi i benzoapirenem. Średnioroczne stężenie dla pyłu PM10 zostało przekroczone tylko na stacji pomiarowej w Nowym Targu.

Mieszkańcy Oświęcimia mają coraz mniej czasu na złożenie wniosku ws. miejskiej dotacji do wymiany pieca

Kończą się konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych. Chodzi o przepisy, które od 1 stycznia 2030 roku wprowadzą zakaz ogrzewania budynków węglem między innymi w Skawinie, Niepołomicach, Krzeszowicach oraz miastach Nowy Targ i Oświęcim.

Czarny Dunajec kolejną gminą, która przyjęła uchwałę antysmogową

To oznacza, że radni chcą, aby od 2030 roku wprowadzono tam zakaz palenia węglem. Uchwała przeszła zdecydowaną większością głosów.

W Krakowie zainaugurowano kolejny projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA - tym razem klimatyczny

Projekt LIFE EKOMAŁOPOLSKA to drugi obok programu bezpośrednio dotyczącego poprawy jakości powietrza ekologiczny projekt LIFE realizowany na terenie Małopolski. Jego celem jest wypracowanie konkretnych scenariuszy działań w zakresie klimatu. Promowane będą między innymi odnawialne źródła energii.

Małopolska chce realizować dwa zintegrowane programy LIFE

Małopolska, jako pierwsze województwo w Polsce i jedyny region w Unii Europejskiej, będzie realizować dwa zintegrowane programy LIFE. Pierwszy wiąże się z poprawą jakości powietrza, drugi jest odpowiedzią na zmiany klimatu. Budżet programu to ok. 70 mln zł. Z Tomaszem Urynowiczem, wicemarszałkiem województwa małopolskiego rozmawiał o tym Jacek Bańka.

Małopolska: kolejne gminy przyjmują lokalne uchwały antysmogowe

W jednych gminach zaczynają się konsultacje, kolejne będą przyjmować lokalne uchwały antysmogowe. Zarząd województwa małopolskiego przyjął projekty uchwał antysmogowych dla Oświęcimia, Skawiny, Niepołomic, Krzeszowic oraz strefową dla Nowego Targu.

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię