Radio Kraków

EkoMałopolska

Stryszów w walce o czyste powietrze stawia przede wszystkim na edukację

W walce o czyste powietrza czasami nie pomaga trudne sąsiedztwo! Na zanieczyszczenia z gmin z tzw. obwarzanka narzeka Kraków, na bliskość Kalwarii Zebrzydowskiej narzeka też Stryszów. Tę gminę w powiecie wadowickim odwiedziliśmy w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i EkoMałopolski.

W Charsznicy wciąż ponad połowa mieszkańców pali kopciuchami

Na wiosnę 2024 roku zacznie obowiązywać w całej Małopolsce uchwała antysmogowa, zakazująca używania kopciuchów. Kolejnym przystankiem, w którym sprawdzamy jak idzie wymiana starych kotłów jest Charsznica w powiecie miechowskim.

Jak na proces wymiany pieców wpływa sytuacja na rynku surowców i energii?

O wpływie sytuacji na rynku surowców i energii na proces wymiany pozaklasowych pieców z Dorotą Kucharską, ekodoradczynią z gminy Nawojowa rozmawiał Jacek Bańka.

Gmina Proszowice: ponad pół tysiąca wniosków o dofinansowania w programie Czyste Powietrze

W Radiu Kraków czas sprawdzić, jak kolejna małopolska gmina walczy ze smogiem. Mieszkańcy Proszowic całkiem nieźle wypadają w zestawieniu gmin, które korzystają z rządowego programu Czyste Powietrze. Od początku jego działania złożyli ponad pół tysiąca wniosków. Na konta mieszkańców trafiło już ponad 2 mln 700 tys. złotych dofinansowania.

Nowy Sącz cofnął się w walce ze smogiem o kilka lat. Tak przynajmniej wynika ze statystyk

Z danych Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że przez cztery lata, głównie dzięki rządowym i unijnym programom, udało się wymienić blisko tysiąc starych kotłów. Przez ostatnie dwa miesiące mieszkańcy zgłosili jednak dwa tysiące trzysta wcześniej nieujawnianych pieców, aby móc skorzystać z rządowych dopłat do węgla czy drewna.

Jak przebiega wymiana kopciuchów w gminie Krzeszowice

Oprócz tego, że mają własną, obowiązującą już uchwałę antysmogową, to nie chcą też zmian w tej małopolskiej. Dziś w ramach naszej akcji "Małopolska bez smogu" sprawdzamy, jak przebiega wymiana kopciuchów w gminie Krzeszowice. Jest to jeden z siedmiu samorządów w naszym regionie, które wprowadziły zakaz instalowania pieców na węgiel w nowo powstałych budynkach i zakaz używania tego paliwa od roku 2030.

Szykują się na zimę i załamują ręce. "Najlepiej byłoby wyjechać do ciepłych krajów"

Blisko 600 pieców wymieniono w ostatnich latach w 13 miejscowościach w gminie Oświęcim. Samorząd w walce o czyste powietrze jest dopiero w połowie drogi. Tymczasem mieszkańcy szykują się na zimę i w obliczu inflacji oraz kryzysu na rynku surowców coraz częściej zastanawiają się, czym skutecznie ogrzać domy. Marek Mędela rozmawiał z mieszkańcami Brzezinki i pytał o przygotowania do sezonu grzewczego:

Aleksandra Piegza: Dyskusje o przesunięciu zakazu używania kopciuchów osłabiły zainteresowanie wymianą źródeł ogrzewania

Do 24 sierpnia zostały przedłużone konsultacje społeczne dotyczące uchwały antysmogowej dla Małopolski. Tymczasem, jak przekonuje Aleksandra Piegza, ekodoradczyni ze Świątnik Górnych, dyskusje o przesunięciu zakazu używania kopciuchów osłabiły zainteresowanie wymianą źródeł ogrzewania. Z Aleksandra Piegzą rozmawiał o tym Jacek Bańka.

W Wieliczce zlikwidowano już blisko 4 tysiące kopciuchów. Do wymiany zostało 1 500

W ramach cyklu "Małopolska bez smogu" sprawdzamy jak Wieliczka, znana z kopalni soli, radzi sobie z przygotowaniami do ostatecznego pożegnania kopciuchów.

Tarnów bez kopicuchów za 3 lata?

W ramach akcji "Małopolska bez smogu" - na pół roku przed wciąż obowiązującym, zapisem o konieczności likwidacji w naszym województwem najgorszej jakości pieców sprawdzamy w Radiu Kraków, jak idzie wymiana kopciuchów. W Tarnowie przez 15 lat wymieniono ich ponad 2 tysiące, a pozostało jeszcze około tysiąca, ale zdaniem tamtejszych urzędników już znacznie poprawiła się jakość powietrza.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię