Radio Kraków

edukacja medialna

Jak prezentować naukę w przystępny sposób? 16. Małopolska Noc Naukowców

Ta noc może wprawić niejedną osobę w zachwyt i rozbudzić pragnienie posiadania wiedzy. 30 września odbędzie się kolejna edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Podczas tych kilku godzin będzie można wziąć udział w ponad 600 wydarzeniach. W Krakowie, Chrzanowie, Niepołomicach, Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie.

"Jedno wspólne zdanie": czy działalność internetowych influencerów przynosi więcej szkody niż korzyści?

Kolejna odsłona programu z cyklu "Jedno wspólne zdanie". Czy działalność internetowych influencerów przynosi więcej szkody niż korzyści? Uczniowie III i IV LO w Krakowie debatują w Radiu Kraków. W roli ekspertów wystąpili: prof. Magdalena Mikołajczyk (Uniwersytet Wrocławski), prof. Klaudia Cymanow-Sosin (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Piotr Nowak (Uniwersytet Jagielloński).

Jaka powinna być współczesna biblioteka?

W jakim iść kierunku, by zatrzymać u siebie czytelnika i zachęcić do przyjścia kolejnych - to pytanie, jakie stawiają sobie bibliotekarze nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Temu tematowi poświęcona jest trwającą w Krakowie międzynarodowa konferencja bibliotekarzy "Nowy wspaniały świat bibliotek czy niepewne jutro". Temu jak powinna wyglądać biblioteka, by być miejscem atrakcyjnym, i co powinna oferować poświęcamy też dzisiejszą lekcję wiedzy o społeczeństwie.

Kulminacyjny moment obchodów 95. rocznicy powstania Radia Kraków - jubileuszowy koncert w Kinie Kijów

Krakowska rozgłośnia jest najstarszą regionalną rozgłośnią w Polsce. Powstała w czasie, gdy radio rozwijało się na całym świecie. Zaledwie niecałych pięć lat po utworzeniu przez Brytyjczyków prawdopodobnie pierwszej rozgłośni w Europie. Radio Kraków niejako "zaczęło się" na początku roku 1927 roku.

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie można przegrać materiały z kaset VHS

Dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie zapomniane pamiątki rodzinne w postaci filmów na kasetach VHS mają szanse na odkurzenie. Odtworzenie filmów nagrywanych przez wujków na imprezach rodzinnych, komuniach i weselach stało się w ostatnich latach coraz bardziej problematyczne. Magnetowidy zniknęły zastąpione odtwarzaczami DVD i pamięciami cyfrowymi.

Kilkadziesiąt terabajtów zasobów dziedzictwa kulturowego znajduje się w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej

Niedostępne zbiory biblioteczne jednak dostępne - ale w internecie. To czasopisma, starodruki, a nawet księgi cmentarne nieudostępniane do rąk czytelników - choćby ze względów konserwatorskich. W Polsce działa kilkadziesiąt bibliotek cyfrowych, których pracownicy zajmują się skanowaniem i udostępnianiem takich perełek historii. W ramach dzisiejszej lekcji Wiedzy o Społeczeństwie zaglądamy do zasobów i do pracowni Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej.

Rzecznik prasowy - lekka praca? Nic bardziej mylnego

To profesja z pogranicza "public relations" i dziennikarstwa, która pojawiła się po raz pierwszy pod koniec XIX wieku. W Polsce stanowisko rzecznika prasowego Rady Ministrów utworzono jeszcze później, dopiero w 1971 roku. O tym, czym dokładnie - i jak - zajmuje się rzecznik prasowy - Mateusz Bożek.

40 lat temu zaprezentowano światu płytę CD

40 lat temu w sierpniu 1982 roku zaprezentowano światu nowy rewolucyjny nośnik muzyki, ale też jak się okazało kilkanaście lat później również danych - płytę kompaktową. Dziś jest ona powszechna i co rusz wieszczy się jej odejście do lamusa - tymczasem popularna płyta CD ma się dobrze i chyba, nieprędko zostanie odłożona na polkę historii.

78 lat temu rozpoczęła nadawanie powstańcza radiostacja "Błyskawica"

8 sierpnia 1944 roku, warszawscy powstańcy uruchomili stację nadawczą Armii Krajowej "Błyskawica". Była to pierwsza polska radiostacja, która przerwała kilkuletnie milczenie w eterze spowodowane okupacją kraju. Przetrwała całe powstanie, mimo skrajnie trudnych warunków pracy i kilku zmian lokalizacji. Dzięki niej świat dowiadywał się o przebiegu heroicznych walk w Warszawie, o gehennie ludności stolicy, o bestialstwie Niemców i zniszczeniach miasta. Na program składały się audycje przygotowywane zarówno przez dawny zespół Polskiego Radia, jak i przez Biuro Informacji i Propagandy Armii Krajowej.

40 lat temu Radio „Solidarność” nadało pierwszą audycję dla mieszkańców Krakowa

40 lat temu, 6 lipca 1982 r. po raz pierwszy w eterze pojawiła się audycja Radia „Solidarność” w Krakowie. Z inicjatywy kilku małopolskich opozycjonistów radio działało w Krakowie i innych miastach Małopolski z przerwami niemal do rozpoczęcia rozmów okrągłego stołu.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię