Radio Kraków

edukacja medialna

40 lat temu Radio „Solidarność” nadało pierwszą audycję dla mieszkańców Krakowa

40 lat temu, 6 lipca 1982 r. po raz pierwszy w eterze pojawiła się audycja Radia „Solidarność” w Krakowie. Z inicjatywy kilku małopolskich opozycjonistów radio działało w Krakowie i innych miastach Małopolski z przerwami niemal do rozpoczęcia rozmów okrągłego stołu.

76 lat temu komunistyczne władze powołały Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk

76 lat temu, dekretem Krajowej Rady Narodowej z 5 lipca 1946 roku, komunistyczne władze powołały Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Dokument wszedł w życie 2 sierpnia tego samego roku, rozpoczynając niemal 45-letnią epokę, w której całość funkcjonowania mediów i życie intelektualne Polski były kontrolowane przez reżim komunistyczny. Dopiero 11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury. Przepisy weszły w życie dwa miesiące później.

72 lata temu 4 lipca 1950 r. Radio Wolna Europa wyemitowało pierwszą audycję w języku polskim

Półgodzinny, a następnie godzinny program nagrywany w studiu w Nowym Jorku był wysyłany pocztą lotniczą do Niemiec i nadawany z anteny pod Frankfurtem. Pierwszym szefem polskiej sekcji RWE w Nowym Jorku został Lesław Bodeński, były urzędnik służby dyplomatycznej Rzeczypospolitej. W krótkim czasie rozpoczęto organizowanie rozgłośni w Monachium. Jedną z pierwszych stacji, które zaczęły stamtąd nadawać audycje, była - 1 maja 1951 roku - Rozgłośnia Czechosłowacka.

Deepfake oszukuje nasze zmysły

Deepfake to zagrożenie, do którego nie jesteśmy jeszcze przyzwyczajeni.Jest szczególnie niebezpieczne bo materiały spreparowane za pośrednictwem sztucznej inteligencji są dla nas na płaszczyźnie odbioru zmysłowego nieodróżnialne od tych realistycznych. O zagrożeniach cyfrowych opowiada dr hab. inż. Marcin Niemiec, wykładowca w Instytucie Telekomunikacji AGH. Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji

Street View ma 15 lat

Dzięki Street View użytkownicy mogą osobiście odwiedzić różne miejsca na świecie ze swojego telefonu czy komputera. Dokładnie 15 lat temu powstał ambitny projekt współzałożyciela Google, Larry'ego Page'a, zakładający stworzenie mapy całego świata ze zdjęć sferycznych. Dziś w wirtualnych mapach jest ponad 220 miliardów zdjęć z ponad 100 krajów i terytoriów na całym świecie. Jakie miejsca zatem warto zobaczyć i co się zmieniło w Street View w ciągu 15 lat?

W poniedziałek w Małopolsce zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Już w poniedziałek małopolskich telewidzów czeka spora zmiana. Zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, a to w przypadku starszych modeli telewizorów może wiązać się z koniecznością dokupienia urządzenia dekodującego nowy sygnał, lub nowego telewizora przystosowanego do jego odbioru.

O XVI Konferencji Naukowej Etyki Mediów oraz o idea placement - prof. Klaudia Cymanow-Sosin, medioznawczyni z Uniwersytetu Papieskiego JP2

"Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii"

Smartfony i tablety to najgorszy prezent dla dzieci z okazji pierwszej komunii - przekonują eksperci biorący udział w trwającej w Krakowie konferencji "Uwaga Smartfon!".

Światowy Dzień Hasła - jak być bezpiecznym w internecie? [ROZMOWA]

Z okazji Światowego Dnia Hasła Kamil Wszołek przypomina najważniejsze zasady związane z ochroną i tworzeniem bezpiecznych haseł.

11 kwietnia 1990 roku Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury

32 lata temu - 11 kwietnia 1990 roku - Sejm uchwalił ustawę o zniesieniu cenzury. Przepisy weszły w życie dwa miesiące później, kończąc 45-letnią epokę, w której całość funkcjonowania mediów i życie intelektualne były kontrolowane przez reżim komunistyczny.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię