Radio Kraków

Marcin Koczyba

„To była randka”

  • date_range 2016-04-20
Claude Lelouch, znany francuski reżyser, scenarzysta, operator, aktor i producent filmowy- trafił kiedyś do więzienia za szaleńczą jazdę samochodem. Tak przynajmniej głosi legenda. Ale zacznijmy od początku. 40 lat temu w 1976, reżyser ukończył pracę nad filmem „Si c’était a refaire” i co ciekawe, po nakręceniu całości całości odkrył, że ma w rękach wolnych 300 metrów taśmy, co daje około 10 minut filmu. Być może i to nie jest do końca prawdą, bo cała sprawa od lat owiana mgiełką tajemnicy.

Dziurawa opowieść

  • date_range 2016-03-04
"Początkowo skromna i cicha, lekko zaczepiała opony przejeżdżających samochodów. Chciała się przywitać, porozmawiać chwilkę, ale w świecie ludzi i opon, brak miejsca na sentymenty".

Traffic po staropolsku

  • date_range 2016-02-04
Jako i hreczkosiejów do zagród swych powracających, liczne tabuny idą na Proszowice, gdzie ziemie żyzne, a koper wysoki...

Automobilizm? To się nie przyjmie!

  • date_range 2015-08-14
Pierwszy automobil w Krakowie pojawił się już 1903 roku. Był to pojazd jak na tamte czasy ultranowoczesny i budził przerażenie u mieszkańców. W marcu owego roku, Wincenty Schindler przeprowadził pierwsze próby, ze swoim prototypem pojazdu mechanicznego. Automobil był zbudowany z części pochodzących w Francji. Pierwsze jazdy testowe zaś odbywały się ulicami miasta, a nawet na Rynku w Krakowie. Oj jakież to straszne wywoływało zamieszanie.

Idą ciężkie czasy, czyli elektryfikacja motoryzacji

  • date_range 2015-06-25
Czy samochód to dzieło szatana ? Czy kierowcy odpowiadają za całe zło świata tego, łącznie z kokluszem, gradobiciem i obżarstwem szarańczy? Nie! Po stokroć nie!

Lambo - auto marzeń. Ale gdzie tym pojechać?!

  • date_range 2015-06-18
Dziecięce marzenia czasem zostają w nas na całe życie. W wielu przypadkach wygląda to tak, że w dzieciństwie marzymy o super sportowym aucie, a kiedy dorastamy pojawiają się inne kryteria wyboru. Nie szybkość, nie bezkompromisowa linia, a zwykła prosta i banalna ekonomia staje się najważniejszym czynnikiem. Oczywiście to zrozumiałe, że niewiele osób stać na kolosalnie drogie auta, ale nawet ci, którzy mogliby sobie pozwolić, mają spore dylematy. Krzykliwy i brutalny Lambo... gdzie tym pojechać? Na tor? Ale kto ma czas na takie zabawy?

Motoryzacja okiem projektanta: Porsche Macan

  • date_range 2015-06-11
Nie często mamy okazję porozmawiać z projektantami samochodów. Zwłaszcza jeśli pochodzą oni z naszego regionu i zdobywają prestiżowe nagrody, to grzechem byłoby nie zaprosić ich do współpracy i przepytać jak wygląda ten fascynujący proces tworzenia. Dla nas kierowców liczy się zwykle trwałość, cena, spalanie, moc silnika, wielkość bagażnika... czyli banalna ekonomia. To prowadzi do minimalizmu formy, to z tego powodu narzekamy, że wszystkie auta wyglądają tak samo.

"Tur! tur! tur! pfuu! pfuu!"

  • date_range 2015-03-10
Kiedyś samochody zbudowane były według prostych zasad mechaniki. Można je było zapalić "na korbę" lub "na popych", trudno było kręcić kierownicą, a hamulce miały sprawność niewiele większą niż hamowanie piętą o jezdnię. Potem zaczęły pojawiać się różne udogodnienia. Od wspomagania układu kierowniczego po ABS. Jeszcze niedawno ten system był rzadkością, dlatego umieszczano z tyłu samochodu ostrzeżenie w postaci naklejki tak, żeby jadący za nami wiedział, że ten samochód zatrzyma się wcześniej, bo ma krótszą drogę hamowania. Dziś coraz częściej skomplikowane systemy elektroniczne zaczynają wyręczać kierowcę i przejmować kontrolę nad samochodem. Za kilka lat pewnie auta będą już jeździć same, bez naszego udziału w prowadzeniu.

Lewostronne trolle

  • date_range 2015-02-27
Jest ich wielu, są irytujący, zarozumiali i samolubni. Wydaje im się, że są świetnymi kierowcami, znają przepisy i mogą dawać innym nauczkę. O kim mowa? To koło miłośników lewego pasa. Jest ich pełno w całej Polsce, w Małopolsce są ich setki i co dzień można ich spotkać na ulicach miast, szczególnie Krakowa. Pewnie dlatego, że tu mamy najwięcej jezdni z lewym pasem.

Mały, coraz mniejszy

  • date_range 2015-02-20
Patrząc na ulice Krakowa, można czasami odnieść wrażenie, że miasto położone jest gdzieś w Andach albo na bagnach syberyjskich. Zwróciliście uwagę jak dużo tu terenówek?

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię