W tym tygodniu mianem „Wyczynu tygodnia” nazwali państwo zgodę pod Tatrami. Po kilkunastu latach nieudanych prób, będzie w końcu wspólna promocja zakopiańskich stacji narciarskich. Ta propozycja uzyskała 38 głosów.

Drugie miejsce dla Jarosława Gowina, który opuścił Platformę Obywatelską . Na tę propozycję zagłosowało 23 osoby.

Podium w kategorii „Wyczynu” zamyka marsz „Futbol bez przemocy” , w którym przeszło około 800 osób. 19 osób oddało głos na tę opcję.Bezdyskusyjnym „Blamażem tygodnia” zostaje kolejne już morderstwo na krakowskich ulicach. Na przemoc nie zgadza się 50 osób.

Drugie miejsce zajął smogowy impas w Krakowie. Przepychanki radnych negatywnie ocenia 18 internautów.

Trzecie miejsce dla pomysłu zamykania krakowskich sklepów w niedziele i święta . Nowy pomysł radnych nie podoba się 12 osobom.

Łącznie w naszym plebiscycie wzięło udział 160 osób.


Wyczyn:

1. Jarosław Gowin opuścił Platformę Obywatelską. Jak tłumaczył, PO nie realizuje już swego programu i dlatego nie mógł w niej dłużej pozostawać, gdyż byłoby to sprzeczne z jego sumieniem.

Jak dodawał, byłoby to również nielojalne wobec wyborców. Poseł zapewnił, że nadal będzie walczył o swoje wartości jako parlamentarzysta niezrzeszony. Zapowiedział, że w ciągu miesiąca poinformuje, z kim i jak chce zmieniać Polskę. J. Gowin występuje z Platformy Obywatelskiej


2. 800 osób na marszu "Futbol bez przemocy". Marsz wyruszył sprzed stadionu Cracovii i po niespełna godzinie dotarł do Parku Jordana. Był to protest małopolskiego środowiska piłkarskiego przeciwko narastającej fali agresji kibiców doprowadzającej w ekstremalnych przypadkach do ulicznych porachunków, kończących się nawet śmiercią. Kraków: Marsz „O futbol wolny od przemocy”


3. Zgoda pod Tatrami. Po kilkunastu latach nieudanych prób, będzie wspólna promocja zakopiańskich stacji narciarskich. Po raz pierwszy od kilkunastu lat właściciele kilku stacji narciarskich z Zakopanego chcą się wspólnie promować. Prestiżowe ośrodki oficjalnie już ogłosiły, że razem z biurem promocji miasta Zakopanego rozpoczynają kampanie promocyjną, która ma zachęcać narciarzy do przyjazdu pod Tatry. Górale wspólnie będą zabiegać o turystów pod Tatrami


Blamaż:

1. Kolejne morderstwo na krakowskich ulicach. W nocy z soboty na niedzielę, około trzeciej nad ranem do grupy osób przechodzącej koło klubu przy ul. Grodzkiej podszedł 35-letni mężczyzna. Zaczął ich zaczepiać, gdy go zignorowali, zrobił się agresywny i doszło do szamotaniny. Według relacji świadków napastnik wyciągnął nóż i ugodził 23 - latka w klatkę piersiową. Pomimo udzielonej szybkiej pomocy chłopak zmarł w szpitalu. Trzy miesiące aresztu dla nożownika z Krakowa


2. Krakowskie sklepy zamknięte w niedziele? Nowe pomysły radnych. Część radnych chce, żeby dni takie jak wigilia Bożego Narodzenia czy Wielki Piątek były dniami wolnymi od pracy. Chodzi przede wszystkim o to, żeby pracownicy sklepów mogli wcześniej być w domu i odpocząć w święta. Podobne przepisy mogą także dotyczyć niedziel. WIĘCEJ ( druga rozmowa)


3. Smogowy impas w Krakowie.. Nie będzie zakazu paleniem węglem i drzewem? Ekolodzy domagają się wprowadzenia takich zakazów, ale w tym roku prawdopodobnie do tego nie dojdzie. Żeby tak się stało, pomysł musiałby zostać zaakceptowany do końca miesiąca, tymczasem wśród radnych cały czas toczą się zażarte dyskusje.

Małopolscy politycy wybrali


Porozumienie górali zasługuje na miano wyczynu tygodnia - mówili zgodnie w Radiu Kraków goście programu "Wyczyn i Blamaż Tygodnia". Po kilkunastu latach nieporozumień właściciele stacji narciarskich wreszcie się dogadali i teraz będą się wspólnie promować. Biorąc pod uwagę temperament górali można to potraktować niemal w kategorii cudu - mówił Maciej Klima, senator Solidarnej Polski:
Jest to wspaniałe porozumienie, które może da przykład innym mieszkańcom Podhala, może nawet Małopolski. To wyjątkowa sytuacja - kilkanaście lat próbowano połączyć interesy różnych przedsiębiorców i wreszcie się udało. Teraz należy tylko trzymać kciuki.

Więcej dyskusji wywołała inna propozycja wyczynu, a mianowicie decyzja Jarosława Gowina o wystąpieniu z Platformy Obywatelskiej.
Odejście byłego ministra sprawiedliwości z PO mogłoby być uznane za wyczyn jedynie w kategorii "jak zmarnować swój potencjał" - mówił Janusz Sepioł, senator tej partii:
Jako historyk z wykształcenia chciałbym przypomnieć, że Platforma po raz pierwszy się odbiła w sondażach, gdy odszedł z niej Jan Rokita. Są takie sytuacje, kiedy może robi się bardziej pusto, ale jednocześnie robi się też jaśniej.

Goście programu nie byli tez zgodni w ocenie działań na rzecz walki ze smogiem w Krakowie. Jak tłumaczył Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z Polskiego Stronnictwa Ludowego, jeszcze w tym miesiącu na sesję sejmiku trafi uchwała o zakazie palenia w piecach węglem.:
Uchwała przewiduje pięcioletni okres przejściowy i ograniczenia w stosowaniu paliw stałych. W ciągu najbliższych 5 lat powinniśmy całkowicie zrezygnować z opalanie węglem i olejami ciężkimi - nie będzie natomiast zakazu palenia drewnem w kominkach.

Małopolscy politycy zgodni byli, że etykietka Krakowa, jako miasta nożowników bardzo szkodzi wizerunkowi. Z drugiej strony, goście programu podkreślali szybkość, z jaką zatrzymany został sprawca ubiegłotygodniowego zabójstwa przy ulicy Grodzkiej. Nie możemy pozwolić, żeby wieczory w Krakowie należały do bandytów - przekonywał Grzegorz Biedroń, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości w Sejmiku Województwa Małopolskiego:
Policja w jakiś sposób ponosi odpowiedzialność za to, co dzieje się w Krakowie, natomiast ten problem musimy rozwiązać wszyscy. Miasto przyciąga miliony turystów, którzy także nocami muszą się czuć bezpiecznie.


Radio Kraków