Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Sięgnęli po medycynę ludową, aby stworzyć krem chroniący przed efektami ekspozycji na niebieskie światło smartfonów i komputerów

Rozwój gospodarki przemysłowej i komunikacji cyfrowej wymusiły progres w dziedzinie inżynierii chemicznej. Jedne technologie mają ochronić przed zgubnymi skutkami tych drugich. Paradoks, który staje się faktem i to na rodzimym gruncie. Zespół naukowców Politechniki Krakowskiej wygrał w konkursie Inkubatora Innowacyjności Centrum Transferu Technologii opracowując niezwykły wynalazek. Badacze stworzyli specjalny krem chroniący m.in. przed niebieskim światłem emitowanym przez urządzenia cyfrowe. - Sięgnęliśmy po dobrze znaną naszym babciom roślinę z ziołowej apteczki - opowiada członek zespołu, adiunkt wydziału Inżynierii Chemicznej Magdalena Malinowska. W uczelnianym laboratorium odwiedziła ją Joanna Gąska.

fot. Jan Zych

Naukowcy Politechniki Krakowskiej stworzyli kosmetyki dedykowane mieszkańcom dużych aglomeracji, którzy często i długo korzystają z urządzeń emitujących niebieskie światło, takich jak smartfon, tablet czy komputer. Emulsja oparta jest na technologii "Anty-pollution". Wynalazek zdobył wysoką ocenę i grant w ramach Inkubatora Innowacyjności Centrum Transferu Technologii Politechniki Krakowskiej. - Obecnie czekamy na procedurę patentową - zaznacza adiunkt  wydziału inżynierii chemicznej PK dr inżMagdalena Malinowska:

 

Wynalezienie niezwykłej mikstury ma też niezwykłe znaczenie w kontekście ostatnich badań naukowców Uniwersytetu w Oregonie. Badacze udowodnili, że długa ekspozycja na niebieskie światło smartfonów może uszkadzać mózg, oczy oraz negatywnie wpływać na długość ludzkiego życia. Preparat opracowany przez krakowskich naukowców trafi na rynek w ciągu najbliższych 3 lat.
 

Fot. Dawid Tomera

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię