Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Sąsiedztwo wolności i despotyzmu - o Polsce i Rosji z prof. Andrzejem Nowakiem

"Wolność i despotyzm nie są rozdzielone geograficznie. Są impulsami wpisanymi w ludzką naturę" - pisze prof. Andrzej Nowak w swojej najnowszej książce pt.„ Polska i Rosja” . O trudnym sąsiedztwie , o imperialnej Rosji i próbach alternatywnego dla „ despotyczno-niewolniczej kultury politycznej Moskwy” demokratycznego jej rozwoju w historycznej odsłonie Kola kultury mówił prof. Andrzej Nowak. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

Iwan IV Groźny (pierwszym władca Rosji, który koronował się na cara 1547 (tytuł ten nie był uznawany w Rzeczypospolitej) na obrazie Aleksandra Litowczenki. Fot. wikipedia

J Drużyńska rozmawia z prof. A.Nowakiem

"Polska i  Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X- XXI w"

"Toczy się wojna. O niepodległość Ukrainy i bezpieczeństwo Polski, o przyszłość Europy i miejsce w niej wolności. Toczy się także walka o przyszłość Rosji. Czy można ją sobie wyobrazić – bez imperializmu? Czy może być Polska – bez wolności? Jakie jest dziedzictwo Rzeczypospolitej, a jakie– Moskwy-Trzeciego Rzymu? W tej książce szukam odpowiedzi na te pytania. Szukam ich w historii sąsiedztwa między Polską i Rosją, od czasów, kiedy jeszcze tych nazw nawet nie było, do naszego momentu dziejowego. Wolność i despotyzm nie są rozdzielone geograficznie. Są impulsami wpisanymi w ludzką naturę. Historia tworzy jednak przez wieki i przedstawia w retrospekcji kształt uwarunkowań, które wolność pozwalają rozwinąć albo stłumić; umacniają despotyczne techniki albo je podważają. To jest właśnie jedna z możliwych do wyobrażenia historii stosunków polsko-rosyjskich..."

(A. Nowak  fr.  wstępu w : "Polska i Rosja" 2022 )

23 kwietnia w krakowskim Sokole odbędzie się spotkanie wokół nowej książki prof. Andrzeja Nowaka pt. „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.”. Oprócz Autora udział wezmą prof. Wojciech Roszkowski, prof. Wojciech Polak, Jerzy Zelnik i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Wydarzenie, którego organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, i które odbywa się pod patronatem portalu wpolityce.pl, poprowadzi Anna Popek.

„Bez zrozumienia historii i bez pamięci historycznej nie tylko nie pojmiemy współczesnej rzeczywistości, ale też nie będziemy mieli możliwości racjonalnie przewidzieć, co w najbliższym czasie może się wydarzyć” – przekonuje prof. Andrzej Nowak. Właśnie po to, aby móc zrozumieć i przygotować się na przyszłość, zorganizowane zostało to spotkanie. Prof. Nowak jako jeden z nielicznych ekspertów już lata temu dokładnie przewidział scenariusz, który obecnie rozgrywa się na naszych oczach. Śmiało można powiedzieć, że jest największym światowym znawcą spraw Rosji. Jego dzisiejsze analizy mogą rzutować na nasze być albo nie być w przyszłości.

Razem z prof. Andrzejem Nowakiem nad przeszłością i przyszłością Polski, Rosji i Ukrainy zastanowią się prof. Wojciech Roszkowski, prof. Wojciech Polak i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska. Spotkanie pod hasłem „Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w.” odbędzie się 23 kwietnia 2022 r. (sobota) o godz. 17 w historycznej Sali „Sokoła” przy ul. J. Piłsudskiego 27 w Krakowie. Wstęp wolny.

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3409010

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię