Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny wyprawia się do Szwecji

Szwecja to kraj, do którego nam bardzo blisko poprzez położenie geograficzne, ale także historyczne konotacje. W końcu królewska dynastia Wazów ze Szwecji się wywodzi. Założył ją Gustaw Waza i gdy w 1587 roku na tron Polski został wybrany jego wnuk, Zygmunt, to i on i jego synowie, Władysław IV i Jan II Kazimierz, rządzili krajem przez 81 lat. Pomijając późniejszy, nieprzyjemny wątek potopu szwedzkiego, pokuszę się o taką myśl, że nasze polskie ciągoty do kraju na północy powstały nie bez przyczyny. Współcześnie Szwecję cenimy, lubimy, wielu rodaków to właśnie tam wyemigrowało. W Przystanku Kulinarnym rozmawialiśmy z badaczką kultury i tradycji Szwecji Magdaleną Tomaszewską-Bolałek. Jej książka "Tradycje kulinarne Szwecji" dostała nominację do jednego z najważniejszych na świecie konkursów książek - Gourmand World Cookbook w kategorii Nordic.

Fot. dzięki uprzejmości gościa programu

Posłuchaj rozmowy z Magdaleną Tomaszewską-Bolałek

"Tradycje kulinarne Szwecji"

Szwedzkie przysmaki zwłaszcza te słodkie cieszą się dużym uznaniem. W Krakowie można skosztować takich właśnie wypieków w kultywującej szwedzkie tradycje piekarnicze niewielkiej kawiarni. Jej właściciele zadbali o to, by wstępujący do nich goście mogli poczuć się jak na wakacjach w Szwecji. O miłości do tego kraju rozmawiałam ze współwłaścicielką kawiarni Zuzanną Ciaćmą.

Posłuchaj o szwedzkich słodkościach

Maja Dutkiewicz z Zuzanną Ciaćmą

Do przystankowej biblioteczki trafiła kolejna książka. Paulina Bandura poleciła lekturę dla tych, którzy kochają zwiedzać świat i przy okazji są kawoszami oraz wielbicielami historii, sztuki i pięknych miejscach.

Posłuchaj o książce "W 80 filiżanek dookoła świata"

Paulina Bandura z Mają Dutkiewicz

Autor:
Maja Dutkiewicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię