Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Polsko-ukraińska grupa historyków i muzealników prowadzi ekspedycję w poszukiwaniu dziennika pokładowego i bandery okrętu bojowego ORP "Kraków"

Monitor rzeczny został zbudowany przez Polskie Fabryki Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski S.A. na krakowskich Grzegórzkach. Okręt wziął udział w kampanii wrześniowej. Został dwukrotnie zatopiony: raz w październiku 1939 roku, potem we wrześniu 1941 roku pod Czernichowem na Ukrainie. Polscy marynarze, którzy opuścili okręt zabrali ze sobą banderę i cenne dokumenty, które potem ukryli na szlaku bitwy pod Kockiem. O niezwykłych początkach polskiej marynarki wojennej w Krakowie z historykiem wojskowości, specjalistą działań zbrojnych na rzekach Sławomirem Zagórskim rozmawiała Joanna Gąska.

Źródło: Zbiory Sławka Zagórskiego

Kraków, choć mało kto o tym wie, był kolebką  marynarki wojennej. Tutaj powstała pierwsza  stocznia w Polsce. W porcie pod Wawelem, cumowała  flotylla rzeczna zbudowana przez Polskie Fabryki Maszyn i Wagonów L. Zieleniewski S.A.  Monitory ORP "Kraków" i ORP "Wilno"  zbudowane w potężnej fabryce na Grzegórzkach,  uczestniczyły w Kampanii Wrześniowej.

Teraz polsko-ukraińska grupa historyków i muzealników prowadzi ekspedycję w poszukiwaniu dziennika pokładowego i bandery okrętu bojowego ORP "Kraków".  - Skarby zatopionego  monitora zostały zakopane w tajemnicy przed Rosjanami -  wyjaśnia uczestnik badań, historyk wojskowości i specjalista działań zbrojnych na rzekach Sławomir Zagórski. Dodaje, że nie tylko II wojna światowa miała swoje słynne okręty bojowe, jak choćby  Schleswig – Holstein. Bitwy stoczone w okresie okresie od 1914 do 1918 roku także miały swoich triumfatorów i to zwodowanych w Krakowie.

W krakowskiej dzielnicy Grzegórzki  powstała pierwsza  stocznia, która zbudowała niewielką flotyllę rzeczną stacjonującą w porcie pod Wawelem. Okręty początkowo walczyły po stronie austro-węgierskiej a potem, po odzyskaniu niepodległości, służyły pod banderą biało-czerwoną.

Wykopy sondażowe rozpoczną  się w lipcu. Jeśli bandera zostanie odnaleziona trafi do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Według źródeł flaga statku oprócz godła Polski posiada również herb Krakowa.

Niedługo po samozatopieniu, jeszcze w październiku 1939 roku  ORP "Kraków" został wydobyty  przez radziecką marynarkę wojenną  i przetransportowany drogą wodną do Kijowa, gdzie przeszedł gruntowną modernizację. Następnie został wcielony do radzieckiej Pińskiej Flotylli Wojennej, która od czerwca 1941 roku walczyła przeciwko Niemcom. ORP "Kraków" przemianowany na "Smoleńsk" toczył bitwy w dorzeczu Dniepru aż do września 1941 roku, kiedy okręt został zatopiony nieopodal Czernichowa, na północ od Kijowa. Jego szczątki leżą tam do dziś.

Wykopy sondażowe w poszukiwaniu cennej dokumentacji rozpoczną  się w lipcu. Jeśli bandera zostanie odnaleziona trafi do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej. Według źródeł, flaga statku oprócz godła Polski, posiada również herb Krakowa.

Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

3430787

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię