Wyczynem Roku 2014 zostaje Kraków Arena - hala, której mogą nam zazdrościć wszyscy Europejczycy. Ukończona w zeszłym roku hala przywitała już gwiazdy muzyki czy sportu a w roku 2015 nie zamierza zwalniać tempa. Na tę propozycję zagłosowało aż 46% osób.

Drugie miejsce dla wyleczenia dwuletniego Adama spod Racławic. Wielu mówiło o cudzie, ale to krakowscy lekarze uratowali życie skrajnie wyziębionego chłopca. Ta propozycja zyskała 29% głosów.

Na trzecim miejscu znalazł się otwarty w 2014 roku podziemny dworzec PKP w Krakowie. Na tę inwestycję przyszło krakowianom czekać długo, ale nowy dworzec spełnia oczekiwania wszystkich i zyskał 17% głosów.

Czwarte miejsce ex aequo dla pięknego i nowoczesnego muzeum w Wadowicach - Domu Jana Pawła II i dla koalicji PO-PSL, która utrzymała władze w małopolskim sejmiku dzięki świetnemu wynikowi ludowców. Obie te propozycje zyskały po 4% głosów.

 

Blamażem Roku 2014 zostaje upadek idei Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie. Ta sprawa od początku bulwersowała większość krakowian, co znalazło odzwierciedlenie w wynikach referendum. A w plebiscycie ta nominacja zyskała 29% głosów.

Drugie miejsce dla pseudokibiców, którzy ciągle rządzą w Krakowie. Race i obraźliwe hasła wciąż są obecne na stadionach a kibolskie graffiti na murach kamienic i bloków. To nie podoba się 28% głosujących.

Na trzecim miejscu znalazł się Kraków, który zamienia się w miasto usług erotycznych. Na tę propozycję zagłosowało 18% osób.

Czwarte miejsce dla miasta Zakopane, które znajduje się w wyraźnym impasie. Na Krupówkach króluje tandeta, trasy narciarskie są zagrożone a do stolicy Tatr jeździmy zwykle w korkach. Ta propozycja zyskała 15% głosów.

Ostatnie miejsce w tej niechlubnej kategorii przypadło z kolei sądeckiemu znachorowi. Wiara w niego doprowadziła do śmierci małej dziewczynki. To nie spodobało się 10% głosujących.

 

Takie były nasze nominacje:

WYCZYN:
1. Nareszcie! Kraków ma nowy podziemny dworzec PKP. - Podziemna poczekalnia w Krakowie ma ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdują się tam kasy biletowe, sklepy i miejsca do odpoczynku. To według zapewnień PKP jeden z najładniejszych i najnowocześniejszych dworców w Polsce. Jego budowa trwała prawie dwa lata dłużej niż planowano. Miał być bowiem gotowy na Euro 2012. WIĘCEJ

2. Piękne i nowoczesne muzeum w Wadowicach. Dom Jana Pawła II. - Muzeum mieści się w kamienicy przy ulicy Kościelnej w Wadowicach. To tutaj w wynajętym mieszkaniu na piętrze urodził się w 1920 roku Karol Wojtyła. Teraz na muzeum przebudowano całą kamienicę. Ekspozycja zajmuje cztery kondygnacje, podzielono je na 16 stref o życiu Jana Pawła II. WIĘCEJ

3. Jednak! Koalicja PO-PSL utrzymuje władze w małopolskim sejmiku dzięki świetnemu wynikowi ludowców. - Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej sesji sejmiku województwa koalicjanci z PO i PSL podpisali umowę o współpracy. Wybory do sejmiku województwa małopolskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 17 z 39 mandatów, ale to nie wystarczyło do samodzielnego rządzenia. WIĘCEJ

4. Kraków Arena - hala, której mogą nam zazdrościć wszyscy Europejczycy. - 30 maja, koncertem na żywo z muzyką z filmów animowanych Disneya, oficjalnie zainaugurowana została działalność Kraków Areny, czyli hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Do tej pory Arena gościła wiele gwiazd muzyki i sportu. W przyszłym roku będzie jeszcze lepiej. Samą halę budowano od maja 2011 roku. WIĘCEJ

5. Wielu mówiło o cudzie, ale to krakowscy lekarze uratowali życie skrajnie wyziębionego Adasia z Racławic. - Dwulatek trafił do krakowskiego szpitala skrajnie wyziębiony. Temperatura jego ciała wynosiła zaledwie 12 stopni Celsjusza. Lekarze przez kilka dni walczyli o jego życie i zdrowie. Walczyli z sukcesem. Historia chłopca poruszyła ludzi w całym kraju. WIĘCEJ

 

BLAMAŻ:
1. Nic się nie zmieniło.... Pseudokibice rządzą w Krakowie - race i obraźliwe hasła na stadionach, kibolskie graffiti na murach kamienic i bloków. - Pomalowane bloki, napady, handel narkotykami, zatrzymania z maczetami. To ciągle jest krajobraz Krakowa. Choć miasto i służby ciągle zwalczają środowisko pseudokibiców, ten problem nie znika.

2. Jak piękna katastrofa! Upadek idei Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Krakowie. - Porywanie się z motyką na słońce czy realna szansa dla Krakowa i całej Małopolski na odrobienie cywilizacyjnych zaległości i ożywienie regionu? Pomysł zorganizowania pod Wawelem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. rozgrzał wszystkich. Ostatecznie wygrały środowiska przeciwne organizacji ZIO, które najpierw doprowadziły do referendum a następnie przekonały obywateli, że nie warto starać się o Igrzyska. WIĘCEJ

3. Wstyd. Kraków zamienia się w miasto usług erotycznych. - Kluby go-go rozprzestrzeniły się w centrum miasta a włodarze nie bardzo wiedzą co z nimi zrobić. Metropolita krakowski modli się o odnowę moralną Krakowa a kluby dalej działają. Niedawno udało się co prawda zamknąć dwa z nich, ale to tylko kropla w morzu. Tymczasem wśród komentatorów głosy są podzielone. Zdaniem jednych nie ma miejsca na takie przybytki w centrum królewskiego miasta, innym kluby erotyczne nie przeszkadzają.

4. Mroki średniowiecza. Wiara w sądeckiego znachora doprowadziła do śmierci małej dziewczynki. - Sądecki znachor, Marek Haslik miał zalecać rodzicom Magdy z Brzeznej, by karmili dziewczynkę wyłącznie wodą, kozim mlekiem i ziołami. Dziecko zmarło z niedożywienia. Sprawa zelektryzowała całą Polskę. WIĘCEJ

5. Zakopane w impasie. Tandeta na Krupówkach, zagrodzone narciarskie trasy, korki. - Za Zakopanem burzliwy rok. Były spory o wprowadzenie na Krupówkach parku kulturowego, ale ostatecznie nic się w tej kwestii nie zmieniło. Korki to stały problem stolicy Tatr. Kłopoty z remontem mostu  w Białym Dunajcu nie pomagają w tej kwestii. Na koniec roku gruchnęła wieść i obietnica otwarcia zamkniętej od lat trasy na Gubałówce, ale na razie nic się nie zmienia.

 

Upadek idei zimowych igrzysk olimpijskich, a przede wszystkim nieporadność władz i wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt to największy blamaż 2014 roku - tak zgodnie mówili małopolscy politycy. Kompromitacja, wstyd i zero profesjonalizmu - w ten sposób historię starań Krakowa o igrzyska ocenił Łukasz Gibała, poseł niezależny. Ludzie zaangażowani w tę ideę zepsuli wszystko, co tylko było do zepsucia - przekonywał Gibała:

Mieliśmy do czynienia ze skandalicznie napisanym wnioskiem, w którym była mowa o dobrym skomunikowaniu Krakowa z Zakopanem. Była koszmarna reklamówka z Tatrami w pobliżu Nowej Huty, próby przekupstwa dziennikarzy, oskarżenia o nepotyzm  - to jest przykład tego, jak nie należy robić podobnych projektów. To wielki wstyd dla nas wszystkich.


Goście Radia Kraków byli również zgodni, że na rangę wyczyny roku zasługuje oddanie do użytku Kraków Areny oraz zarządzanie tą halą.Jak podkreślał Janusz Sepioł, senator Platformy Obywatelskiej, nieprawdopodobny sukces Kraków Areny zaskoczył wszystkich:

Sam muszę posypać głowę popiołem - wydawało mi się, że to za duży obiekt, że nigdy się nie wypełni. Tymczasem imprezy sypią się jak z rękawa, przyciągamy do Krakowa międzynarodowe wydarzenia sportowe i kulturalne. Ta inwestycja to nie tylko nowy sposób funkcjonowania metropolii, lecz także zmiana urbanistycznego kształtu miasta i przyspieszenie takich projektów, jak budowa ulicy Lema.


Najwięcej emocji wzbudziła natomiast sprawa rewelacyjnych wyników Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach samorządowych. Jak przekonywał Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski z PSL, jest zasługa ciężkiej pracy ludowców:


Praca, praca i jeszcze raz praca. Osiem lat, a na pewno ostatnie cztery to pasmo sukcesów PSL, które wraz z PO współrządzi Małopolską. Przecież zmiany widać gołym okiem.

Zupełnie inaczej wynik ludowców w wyborach samorządowych ocenił Krzysztof Szczerski, poseł Prawa i Sprawiedliwości:


Może było to wyczyn, ale jeszcze nie wiem, w jakiej kategorii - może cudów nad urną? Ostatnie wybory samorządowe w żaden sposób nie mogą być traktowane jako wyczyn, bo one jedynie podważyły zaufanie obywateli do procesu wyborczego.


Rozstrzygnięcie plebiscytu w poniedziałkowym programie Co Niesie Dzień tuż po godz. 8.30.

 

Jacek Bańka