Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Okazalszy, piękniejszy i pilnie strzeżony - Skarbiec Koronny na Wawelu przechodzi gruntowny remont

Ponad tysiąc pamiątek, kosztownych skarbów, trofeów bitewnych i symboli, które zmieniły bieg polskiej historii, już niebawem zapełni sale wyremontowanego Skarbca Koronnego Zamku Królewskiego na Wawelu. Z istniejących dotychczas czterech sal, ekspozycja powiększy się do dwunastu. Wystawa będzie zawierała podpisy wielojęzyczne, audioprzewodniki w ośmiu językach oraz tyflografiki i wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Na półmetku prac Wawel odwiedziła Joanna Gąska. Po komnatach oprowadzał ją dyrektor królewskiej rezydencji na Wawelu prof. Andrzej Betlej.

fot. Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu

Państwowość i najważniejsze wydarzenia z historii Polski, trofea i spektakularne bitwy, wreszcie triumf majestatu króla i jego władzy - to tylko część tematów, jakie pojawią się na wystawie największych w Polsce zbiorów kosztowności i pamiątek historycznych. Już za kilka miesięcy w Skarbcu Zamku Królewskiego na Wawelu zostaną wyeksponowane niezwykłe precjoza: - Pokażemy miecz koronacyjny  królów Polski, słynną pieczęć Jana Kazimierza,  efektownie udrapowany płaszcz Jana III Sobieskiego - wylicza dyrektor Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej.
Do Skarbca trafią też cztery cenne eksponaty warte półtora miliona złotych, które w styczniu zakupiło muzeum. - To piękny puchar pochodzący z XVI w.  Właściwie nie ma takiego drugiego w zbiorach polskich, najwybitniejszy przykład złotnictwa renesansowego. Zakupiliśmy też  bardzo piękny, siedemnastowieczny puchar, prawdopodobnie powstały w Gdańsku albo w Królewcu. Nabyliśmy także, i tu proszę się nie śmiać, naczynie do chłodzenia kieliszków oraz specjalne naczynie  do rosołu, przepiękne osiemnastowieczne precjozum - chwali się dyrektor wawelskiej rezydencji. 
Z czterech zabytkowych komnat pamiętających czasy ostatnich Piastów, Skarbiec mieszczący się na parterze rezydencji królewskiej, w północno-wschodniej części zamku, powiększy się aż do dwunastu sal reprezentacyjnych, zaadaptowanych po mieszczącym się tu wcześniej Archiwum Narodowym.

Po remoncie konserwatorskim wartym 18 milionów złotych,  Skarbiec Koronny na Wawelu zyska powierzchnię blisko 700 metrów kwadratowych. Wystawa zostanie otwarta 30 czerwca tego roku.

Tematy:
Autor:
Joanna Gąska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię