Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wybory samorządowe odbędą się później?

Wybory samorządowe zamiast w 2023 roku, miałyby się odbyć dopiero rok później - takie plany ma mieć rząd. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przyznał, że premier Mateusz Morawiecki przedstawił koncepcję przesunięcia wyborów samorządowcom. Wszystko po to, aby wybory samorządowe nie pokrywały się z wyborami parlamentarnymi, które również w kalendarzu wyborczym zaplanowane są na jesień 2023 roku.

Zdjęcie ilustracyjne. / fot: Damian Radziak

W przypadku przesunięcia terminu o prawie rok samorządowcy rządziliby przez blisko sześć lat. Jak uważa profesor Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, takie działanie byłoby kolejnym naruszeniem reguł przez rząd. "Naruszeniem też zwyczaju i może nawet konstytucji. To pomysł zły" - mówi.

Mimo tego to rozwiązanie popiera część polityków. Nie jest tajemnicą, że na listy wyborcze parlamentarne i samorządowe często trafią ci sami ludzie, a ten sam termin wykluczyłby tę możliwość. Prawo i Sprawiedliwość może chcieć też powtórzyć ostatni zwycięski cykl wyborczy. "Bardzo dobrze poradziło sobie z przechodzeniem między jednymi i drugimi wyborami. Między nimi opozycja wytracała impet, bo ponosiła klęskę" - twierdzi Bartosz Brzyski z Klubu Jagiellońskiego.

Choć jak dodaje Brzyski, przy ostatnich nieporozumieniach w Zjednoczonej Prawicy, bardziej prawdopodobne jest przyśpieszenie wyborów parlamentarnych.
Autor:
Tomasz Bździkot

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię