Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Małopolsce rozpoczął się Festiwal Zawodów 2021

Ponad 140 podmiotów, w tym kilkadziesiąt szkół branżowych i techników z całej Małopolski oraz przedsiębiorcy i goście specjalni, m.in. Karol Okrasa, Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Jan Mela, Andrzej Bargiel uczestniczą w Festiwalu Zawodów 2021, który rozpoczął się w czwartek.

fot: P. Morawczyński

Ze względu na trudny czas pandemii, organizowany po raz ósmy festiwal jest realizowany w formule on-line. Jest skierowany do uczniów, którzy zastanawiają się nad wyborem zawodu i do ich rodziców.

W Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie urządzono dwa profesjonalne studia, z których prowadzone są transmisje na żywo: Studio Zawodów i Studio Medyczne. Uczniowie i rodzice mogą śledzić wydarzenie przez internet.

"Mamy nadzieję, że dzięki formule on-line trafimy do tysięcy uczniów, którzy w tym okresie podejmują kluczowe decyzje, co do wyboru dalszej ścieżki zawodowej i szkoły" – mówił w czwartek marszałek województwa Witold Kozłowski. Przypomniał, że w 2020 roku festiwal ze względu na pandemię koronawirusa nie mógł się odbyć.

Marszałek województwa dodał, że podczas tegorocznego festiwalu w sposób szczególny podkreślono znaczenie zawodów medycznych. "Ostatnie 1,5 roku pokazało nam wszystkim, że w każdej chwili możemy spotkać się z kryzysem w obszarze służby zdrowia. Wydaje się, że ten trudny egzamin raczej zdaliśmy" – powiedział Witold Kozłowski. "Rynek pracy w zawodach medycznych jest deficytowy. Wielu absolwentów szkół o takim profilu szuka pracy poza granicami" – dodał marszałek.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita mówił, że małopolskie szkoły "są diamentami" i ich ogromny potencjał jest prezentowany właśnie na Festiwalu Zawodów. "Młodzi ludzie po pandemii COVID-19 może inaczej będą patrzyli na możliwości swojego rozwoju, ale takie wydarzenia pokazują, że władze województwa biorą odpowiedzialność za przyszłość młodego pokolenia, które będzie za kilka-kilkanaście lat pracowało w różnych branżach" – powiedział Kmita.

"Każdy z uczniów ma talent i warto ten talent wspierać, pokazywać, jakie możliwości daje im rynek pracy" – mówiła członek zarządu województwa Marta Malec-Lech. Przypomniała, że samorząd województwa na wsparcie edukacji zawodowej w ostatnich latach przeznaczył 300 mln zł m.in. na modernizację pracowni, ale też na stworzenie platform edukacyjnych i kursy podnoszące kwalifikacji oraz staże zawodowe.

Program Studia Zawodów poprowadzą: Ida Nowakowska, Katarzyna Cichopek oraz Tomasz Wolny. W pierwszym dniu Festiwalu będzie można się zapoznać się z zawodami z branży turystyczno-gastronomicznej, elektryczno-informatycznej, społeczno-medycznej, budowlanej i energetycznej i chemicznej; w drugim dniu ze sfery handlowo-usługowej, mechaniczno-transportowej, rolniczo-leśnej oraz mundurowej: policji. wojska, straży pożarnej, straży granicznej i straży miejskiej.

Program Studia Medycznego poprowadzą Agnieszka Dziekan oraz Mateusz Szymkowiak. Kamera zajrzy na medyczne stoiska wystawiennicze przygotowane przez szkoły i uczelnie kształcące w zawodach medycznych i około medycznych z Małopolski.

W czasie Festiwalu Zawodów zaplanowano prezentacje szkół branżowych i techników oraz szkół i uczelni medycznych z całej Małopolski, a także rozmowy z tymi, którzy już osiągnęli życiowy sukces, m.in. z Karolem Okrasą, Justyną Kowalczyk, Kamilem Stochem, Janem Dąbrowskim, Janem Melą, Pauliną Maroną, Andrzejem Bargielem, Małgorzatą Rdest i Pawłem Orleańskim.

"To osoby, które popularyzują wśród młodych ludzi kompetencje szczególnie ważne – obok tych twardych zawodowych – kompetencje współpracy i umiejętność pokazania tego, co potrafimy. Nasi goście będą zachęcać do świadomego wyboru ścieżki zawodowej, ale też pokażą drogę, którą oni przeszli, ich własne wybory" - mówił dziennikarzom dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Dariusz Styrna.

Poniedziałek będzie dniem, w którym będzie można online poznać oczekiwania przedsiębiorców. Rodzice mogą też zasięgnąć rady doradcy zawodowego, dzięki uruchomieniu specjalnej infolinii.

Więcej informacji na stronie www.zawodowa.malopolska.pl.

"W dniu wczorajszym mieliśmy już 8,5 tys. udostępnień. Każdy zainteresowany może online oglądać transmisje, podczas których spotykamy się nie tylko z ciekawymi ludźmi, przedsiębiorcami, ale również zobaczymy ponad sto prezentacji 62 szkół zawodowych ze wszystkich branż" – powiedział dyrektor Styrna.

Festiwal jest organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we współpracy ze szkołami i innymi partnerami. Odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię