W ten sposób władze miasta chcą zachęcić mieszkańców do pozostawienia samochodów i zwrócenia uwagi na to, że emisja spalin ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza, a Kraków – podobnie jak inne duże miasta - jest zakorkowany.

Jak podał Urząd Miasta z pomiarów natężenia ruchu na trasach wlotowych do Krakowa, które były przeprowadzone w 2017 r., wynikało, że do miasta każdego dnia wjeżdża blisko 250 tys. pojazdów, z czego 40 tys. przejeżdża przez nie tranzytem, a ok. 16 tys. przez centrum.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (od 16 do 22 września) był obchodzony w Krakowie pod hasłem, które zachęcało do zrównoważonej mobilności i do dbania o zdrowie: do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz odkrywania miasta, korzystając z ekologicznych środków transportu.

Krakowianom rozdano ponad tysiąc sadzonek wrzosów. Mieszkańcy mogli też bezpłatnie sprawdzić stan techniczny swojego roweru.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Europejski Dzień bez Samochodu to inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców, którzy często wybierają samochód nie tylko z konieczności, ale również z przyzwyczajenia i wygody.


Tarnów

Także w Tarnowie będzie w środę można bezpłatnie podróżować komunikacją miejską. Wszystko z racji Europejskiego Dnia Bez Samochodu. Ci, którzy zostawią swój pojazd w garażu, mogą pojechać do pracy autobusem MPK bez kupowania biletu. "Jest jednak jeden warunek. Trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny i dokument tożsamości. Musi być jakaś podstawa do tego. Do tego są upoważnieni właściciele i współwłaściciele pojazdów. Do tego nasz operator rowerów miejskich przygotował niespodziankę. Pierwsza godzina jazdy rowerem miejskim jest bezpłatna" - mówi Maria Zawada-Bilik z tarnowskiego magistratu.

W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w siedzibie tarnowskiej straży miejskiej można w środę oznakować rower na wypadek kradzieży.

Dowód rejestracyjny auta trzeba też mieć w Nowym Sączu, ale już w Krakowie można jeździć tramwajami i autobusami bez żadnych dokumentów.


Kolej

Pasażerowie Kolei Małopolskich mogą w poniedziałek jeździć pociągami za złotówkę. To w ramach specjalnej oferty na dzień bez samochodu. Aby skorzystać z tej możliwości, pasażer musi kupić taki bilet poprzez aplikację iMKA.

To pozwala na wielokrotne przejazdy Kolejami Małopolskimi i pociągami POREGIO do północy. Umożliwia także bezpłatne przewiezienie jednego roweru. Przewoźnik zastrzega jednak, że promocja nie dotyczy kursów do i ze stacji Kraków Lotnisko.