Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

To będzie trudny sezon grzewczy. "Musimy nauczyć się oszczędzać"

Musimy nauczyć się oszczędzać energię cieplną tak samo jak elektryczną - przekonuje u progu sezonu grzewczego prezes największej Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Zbigniew Sipiora podkreśla, że badania przeprowadzane kamerą termowizyjną pokazywały, że w niektórych blokach 30 procent lokatorów wietrzy mieszkania przy włączonych kaloryferach. To tak jakby zrobić dziurę w bloku o wielkości kilkunastu metrów kwadratowych - przekonuje prezes największej tarnowskiej spółdzielni mieszkaniowej Zbigniew Sipiora.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Nie może tak być, że okno jest otwarte całą noc. Proszę sobie teraz wyobrazić - 30% na elewacji otwartych okien, to jest dziura w budynku kilkunastu metrów. Trzeba zamknąć zawór, otworzyć okno na 15 minut, zamknąć okno, otworzyć zawór. To trochę działa tak, jak włączenie i wyłączenie światła. Chodzi o to, żeby wreszcie zrozumieć, że ciepło czasem uda się oszczędzać, jak wodę czy prąd


Prezes tarnowskiej spółdzielni mieszkaniowej przyznaje jednak, że większość mieszkańców nie chce się zgodzić na zainstalowanie podzielników ciepła - dzięki którym opłaty wyliczane byłyby na każde mieszkanie, a nie cały blok. Panuje więc odpowiedzialność zbiorowa.

Takie podzielniki są zainstalowane tylko 3 na 171 budynków Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, ale opłaty za ciepło w tych blokach są niższe o 20-25 procent.

Nie trzeba byłoby podzielników gdyby ludzie rozumieli, że taka odpowiedzialność jest rozwojowa i w związku z tym skręcali zawory w każdym mieszkaniu

- przekonuje prezes TSM Zbigniew Sipiora.  

Takie urządzenia są natomiast zainstalowane we wszystkich budynkach w Spółdzielni Mieszkaniowej Jaskółka.

Sezon grzewczy ruszył

W nocy z poniedziałku na wtorek tarnowski MPEC rozpoczął sezon grzewczy. Nie oznacza to jednak, że kaloryfery będą grzały nawet w przypadku ocieplenia. W Spółdzielni Mieszkaniowej Jaskółka ciepło jest uruchamiane jeśli temperatura na zewnątrz spada do 15 stopni Celsjusza. W największej Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej od 13 stopni Celsjusza

Każdy stopień niżej, kiedy uruchamiamy centralne ogrzewanie, są to oszczędności ciepła. Budynki mają też swoją pewną bezwładność, jednak lata praktyki pokazały, że to uruchomienie przy 15 stopniach nie zawsze jest potrzebne, czasami mieszkańcy narzekali, że ciepło jest na zewnątrz, słońce świeci, a kaloryfery grzeją, dlatego troszkę metodą prób i błędów, ale doszliśmy do temperatury 13 stopni. Nie mamy z tym problemu, żeby to było za mało

- wyjaśnia wiceprezes Krzysztof Piotrowski.

To będzie trudny sezon grzewczy także dla lokatorów największej spółdzielni mieszkaniowej w Tarnowie. Wprowadzone w tym roku trzy podwyżki ciepła przez MPEC spowodowały podwyższenie miesięcznych zaliczek za ciepło w spółdzielni średnio o 20 procent. Jeszcze nie wyliczono, jak przełoży się październikowa podwyżka wprowadzona przez MPEC o 18 procent. Tarnowska Spółdzielnia Mieszkaniowa czeka na informacje o ewentualnym przedłużeniu przez rząd obniżki VAT-u na energię.

Niektóre małopolskie spółdzielnie wysłały do mieszkańców informacje z prośbą o racjonalne korzystanie z ciepła i skręcanie kaloryferów, jeśli grzanie nie jest konieczne.

Takie pismo otrzymali między innymi lokatorzy spółdzielni w Myślenicach. Administratorzy zalecają, by mieszkania wietrzyć krótko, ale intenywnie - i nie pozostawiać uchylonych okien na dłuższy czas, bo to wyziębia ściany.

Zgodnie z przepisami polskiej normy, temperatura w pokojach i kuchni powinna wynosić 20 stopni, w łazience 24, a na klatce schodowej 8 stopni.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Maziarz

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3538818

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię