Osoby wykształcone, pracujące w bibliotece, zarabiają najniższą krajową, czyli tyle, ile sprzątający tę bibliotekę. Aktorzy, którzy noszą w sobie 14 ról, zarabiają najniższą krajową. Sytuacja kultury jest tragiczna. W ostatniej premierze nie było pieniędzy na scenografię, a kostiumy były z innych spektakli - mówi Natalia Zmarzły. Tu nie chodzi tylko o kulturę, kultura pokazuje co się dzieje w Tarnowie, to miasto umiera, obserwuję zjawisko złego zarządzania pieniędzmi - dodaje Paweł Kliglich.

  Inicjatorzy akcji "Nie koś kultury", która miała pokazać dramatyczny stan tarnowskiej kultury, zebrali 1100 podpisów, a także kartki, które przekazali prezydentowi podczas sesji Rady Miejskiej. Roman Ciepiela przekonywał, że miasto przeznacza na kulturę tyle ile w danym momencie może.

Jest jednak szansa na nieco większe nakłady na tarnowską kulturę w przyszłym roku. Część radnych uzależnia swoje poparcie propozycji prezydenta Romana Ciepieli dotyczącej podwyżki podatku od nieruchomości od tego, czy część z pozyskanych w ten sposób około 20 milionów złotych zostanie przeznaczonych m.in. właśnie na kulturę. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na środę 30 listopada.