Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Strażacy uczą, jak ratować osobę, pod którą załamał się lód

Przed nami ferie. Dobra pora, by przypomnieć i ostrzec przed tym, jak niebezpieczne mogą być zamarznięte jeziora i rzeki. Takie miejsca kuszą dzieci i amatorów ślizgania. Trzeba jednak pamiętać też o tym, że lód może być śmiertelną pułapką.

Fot. Agnieszka Wrońska

Posłuchaj materiału Agnieszki Wrońskiej

Na zbiorniku Kantoria w Tarnowie odbyła się pokazowa akcja ratownicza tarnowskich strażaków. Wyciągali ze zbiornika mężczyznę, pod którym załamał się lód. Symulacja zorganizowana została przed feriami dla dzieci i młodzieży z tarnowskich szkół. Strażacy pokazali techniki ratowania tonących osób, które wpadły do takiej lodowej pułapki. Instruowali także młodzież, jak reagować w takich sytuacjach.

Przede wszystkim - najlepiej na lód po prostu nie wchodzić. Nie wiemy, jaka jest jego grubość. Kiedy już znajdziemy się w sytuacji, ze trzeba kogoś ratować, powinniśmy podać tej osobie z brzegu jakąś tyczkę, szalik, kawałek gałęzi czy sznurka i starać się tę osobę wyciągnąć.

Jeśli to pod nami lód się załamał, trzeba przede wszystkim nie panikować, starać się położyć na lodzie i próbować się czołgać w kierunku brzegu.

Warto te zasady zapamiętać i przede wszystkim wystrzegać się sytuacji, w których mogą być przydatne.

Małopolscy strażacy w okresie zimowym oferują swoją pomoc w organizacji bezpiecznych ślizgawek - szkoły, samorządy po ustaleniu z wodociągami mogą poprosić strażaków o przygotowanie takiej bezpiecznej tafli lodu. Warunkiem jest jednak przede wszystkim odpowiednia temperatura.

Autor:
Agnieszka Wrońska-Bęben

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3322021

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię