Przewoźnik ogłosił, że właśnie ruszyła przedsprzedaż biletów na takie miejsca. Na razie jest to program pilotażowy, ale jeśli kolejne strefy ciszy się sprawdzą, zostaną wprowadzone na stałe. Usługa została po raz pierwszy wprowadzona na pokładach pociągów pendolino w kwietniu 2016 roku.

Strefa ciszy to wydzielony obszar w pociągu przeznaczony dla podróżnych potrzebujących ciszy oraz szanujących to, że inni również chcą podróżować w spokoju. Niepożądane są tam między innymi rozmowy przez telefon, głośne słuchanie muzyki czy używanie dzwonków i dźwięków w urządzeniach elektronicznych.

Przestrzeń zostanie oznaczona specjalnymi naklejkami, a o panujących w niej zasadach przypominać będą symbole umieszczone przy siedzeniach oraz slajdy na ekranach. Cena biletu za przejazd w strefie ciszy jest taka sama jak cena biletu w drugiej klasie.

Pociągi typu Flirt i Dart jeżdżą między innymi na trasach Kraków - Warszawa - Olsztyn, Bielsko-Biała - Łódź - Gdynia, Warszawa - Bydgoszcz, czy Wrocław - Lublin.

Do tej pory ze stref ciszy w pociągach pendolino skorzystało około trzech milionów pasażerów.