Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Partia debiutującego w rywalizacji kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z pięć lat starszym, czwartym na światowej liście najlepszym szachistą USA, zakończyła się po 57 posunięciach przekonywującym zwycięstwem Polaka.

"W końcu - to mój najkrótszy komentarz. Bo rzeczywiście czekaliśmy z utęsknieniem na ten dzień, kiedy Janek pokaże się z dobrej strony. I tak się stało dzisiaj - rozegrał dobrą, solidną partię. Takie pojedynki już się mu zdarzało rozgrywać w Madrycie, dobre i solidne, ale niestety wynik gdzieś tam się nie zgadzał. Tym razem jednak udało się i dobrze zagrać, i wygrać. Tak że jest to idealny dzień" - skomentował dla PAP arcymistrz Bartosz Soćko, trener kadry narodowej mężczyzn.

Wcześniej obydwaj środowi rywale stoczyli sześć pojedynków w szachach klasycznych, z czego dwa wygrał Caruana, a cztery zakończyły się remisem, w tym ostatni - w trzeciej rundzie w Madrycie. W stolicy Hiszpanii Polak ma więc korzystny bilans z Amerykaninem, a wygrana jest historycznym, pierwszym zwycięstwem szachisty znad Wisły w turnieju kandydatów.

"Co przesądziło sukcesie? Procentowało, wydaje mi się, bardzo dobre przygotowanie debiutowe, bo idea zaskoczyła przeciwnika. Do tego doszła ładna realizacja przewag na szachownicy. Wszystko zgodziło się idealnie" - dodał dwukrotny mistrz Polski.

W innych środowych partiach grający pod flagą FIDE Rosjanin Niepomniaszczi zremisował białymi z Tejmurem Radżabowem z Azerbejdżanu, Amerykanin Hikaru Nakamura pokonał reprezentanta Francji Alirezę Firouzję, a Chińczyk Ding Liren wygrał z Węgrem Richardem Rapportem. Wobec takich rozstrzygnięć pozostający jako jedyny bez porażki lider z Rosji, na cztery rundy przed zakończeniem rywalizacji, powiększył do 1,5 pkt przewagę nad najgroźniejszymi rywalami. Caruana, Nakamura i Liren zgromadzili po 5,5 pkt.

Duda (jedna wygrana, sześć remisów, trzy porażki) zajmuje szóste miejsce w klasyfikacji, wyprzedzając Rapporta i Firouzję - wszyscy po 4 pkt. Cała trójka to najmłodsi w stawce debiutanci w turnieju kandydatów.

W czwartek w 11. rundzie Polak zmierzy się czarnymi z piątym w klasyfikacji Radżabowem, który ma pół punktu więcej.

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Ostatni dzień przerwy zaplanowano na sobotę.

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.

Wyniki 10. rundy:

Jan-Krzysztof Duda (Polska) - Fabiano Caruana (USA)    1:0
Richard Rapport (Węgry) - Ding Liren (Chiny)        0:1   
Jan Niepomniaszczi (FIDE) - Tejmur Radżabow (Azerbejdżan) remis
Hikaru Nakamura (USA) - Alireza Firouzja (Francja)     1:0

Klasyfikacja po dziesięciu rundach:

1. Niepomniaszczi 7 pkt 
2. Caruana     5,5 
3. Nakamura    5,5
4. Liren      5,5
5. Radżabow    4,5 
6. Duda      4
7. Rapport     4 
8. Firouzja    4