Do przejazdów turystycznych zostanie wykorzystana unikatowa kolekcja zabytkowych lokomotyw i wagonów z pierwszej połowy XX wieku stacjonujących w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Jest to jedyne w Polsce muzeum, które utrzymuje w pełnej sprawności cztery parowozy z lat 1932–1956 oraz historyczne wagony pasażerskie i towarowe z lat 1896–1960.

W niedzielę 3 lipca na tory wyruszy inauguracyjny skład, czyli pociąg retro na Galicyjski Piknik Kolejowy w Dobrej relacji Nowy Sącz – Dobra – Rabka - Chabówka. Chętni będą mogli przejechać się historyczną lokomotywą spalinową SM42-1031 z 1979 roku oraz wagonami retro 2 klasy z lat 1930–1963.

Na 18 i 31 lipca oraz 7 i 14 sierpnia zaplanowano kursy pociągu Transwersalnego na trasie Nowy Sącz – Chabówka. Na tej trasie będzie kursowała również historyczna lokomotywa spalinowa z 1979 roku ciągnąca odrestaurowane wagony pasażerskie z 1963 roku. Licząca 78 km trasa Nowy Sącz – Chabówka została otwarta w 1884 roku i do dziś została zachowana w historycznym kształcie. Pasażerowie historycznego składu na trasie wycieczki będą mogli zwiedzić liczne atrakcje np. Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego czy plenerową ekspozycję ponad 90 zabytkowych pojazdów na terenie Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.

10 i 11 września miłośnicy dawnej kolei będą mogli skorzystać z przejazdu trasą Tarnów – Tuchów oraz Tarnów – Żabno, na którą wyjedzie lokomotywa parową Ty2-911 z 1943 roku lub Ty42-107 z 1946 roku oraz skład historycznych wagonów z lat 30-60. XX wieku.

1 października na 102 km trasę Nowy Sącz – Muszyna – Żegiestów – Krynica wyjedzie również lokomotywa parowa z 1943 roku lub z 1946 roku ze składem historycznych wagonów. Zaplanowana trasa wiedzie na pograniczu Polski i Słowacji w malowniczej górskiej scenerii. 2 października ten sam skład wyjedzie na trasę Nowy Sącz – Biecz – Gorlice – Nowy Sącz.

Tegoroczna Edycja Małopolskich Szlaków Turystki Kolejowej zakończy się 11 listopada okolicznościowym przejazdem z okazji Święta Niepodległości. Lokomotywa parowa ze składem historycznych wagonów przejedzie na trasie Nowy Sącz – Krynica Zdrój – Nowy Sącz.

Ponadto podczas wakacji w każdy weekend PKP Cargo uruchamia przejazdy pociągami retro na krótkiej trasie z Chabówki do Kasiny Wielkiej.

Organizatorem przejazdów historycznym taborem kolejowym jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy z PKP CARGO. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z dziedziny turystyki "Małopolska Gościnna".