Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Powrót syna marnotrawnego – projekt dwóch filharmonii

  • Wioleta Rapacz
  • date_range Sobota, 2021.06.12 18:00
  • Data wydarzenia: 2021-06-12 18:00
  • money Wydarzenie biletowane
W sobotę 12 czerwca 2021 roku o godz. 18.00 zespoły dwóch odległych sobie filharmonii – Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Chór Filharmonii Krakowskiej wykonają wspólnie oratorium „Powrót syna marnotrawnego” Feliksa Nowowiejskiego. Całość poprowadzi Piotr Sułkowski – szef artystyczny filharmonii w Olsztynie.

Chór Filharmonii Krakowskiej, fot. A. Golec

Pomysł na wspólne wykonanie oratorium Nowowiejskiego powstał w ubiegłym roku, kiedy to zespoły filharmonii z Olsztyna i z Krakowa wspólnie zarejestrowały dzieło w ramach wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”. W tym roku, w konsekwencji podjętej wówczas  współpracy, zespoły obu filharmonii wykonają utwór wzajemnie przed swoimi melomanami. Krakowski koncert będzie miał bowiem odsłonę olsztyńska – 17 czerwca 2021 roku podczas zakończenia sezonu artystycznego tamtejszej filharmonii.


Powrót syna marnotrawnego
Feliks Nowowiejski napisał w 1901 roku podczas pobytu w Berlinie, gdzie studiował pod kierunkiem Maxa Brucha. W błyskotliwie zinstrumentowanym dziele pobrzmiewają wpływy późnych romantyków – Richarda Wagnera czy Antonína Dvořáka. Sama zaś fabuła nowotestamentowej przypowieści potraktowana została z artystyczną swobodą – w miejsce usuniętej z historii postaci prawego syna wprowadzona została przebaczająca Matka (Agnieszka Rehlis – mezzosopran). W oratorium występują ponadto, zgodnie z oryginalną wersją historii, Ojciec (Łukasz Konieczny – bas) i Syn (Arnold Rutkowski – tenor). Niebagatelna rolę ma ponadto uczestniczący w wykonaniu dzieła  zespół chóralny. Każda bowiem z trzech części zatytułowanych kolejno Syn, Matka, Ojciec poprzedzona została krótkim motetem a cappella na chór czterogłosowy. Są to w dorobku kompozytorskim Feliksa Nowowiejskiego najwcześniejszego jego utwory chóralne.


Jak czytamy w tekście Piotra Matwiejczuka „Dając się porwać monumentalnej urodzie Powrotu syna marnotrawnego warto mieć w pamięci dwa fakty. Po pierwsze Nowowiejskiemu nigdy nie było dane usłyszeć dzieła w całości. Po drugie jest to jedno z pierwszych w ogóle oratoriów na gruncie muzyki polskiej. Światowe prawykonanie dzieła odbyło się dopiero w 1993 roku w Olsztynie. Jak pisali synowie kompozytora, „zapytywany o swoje reprezentacyjne prace, ojciec lubił wskazywać na finał Powrotu”. Oby polscy wykonawcy i publiczność postąpili jak skruszony syn marnotrawny i powrócili do tej znakomitej, a tak wciąż zapomnianej twórczości mistrza z Barczewa.”

 


Adres

Autor:
Wioleta Rapacz

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię