Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Polski Alarm Smogowy uruchamia kolejną inicjatywę, która ma promować walkę o czyste powietrze

Zaczynali od trzech osób w Krakowie, dziś Polski Alarm Smogowy ma 50 oddziałów w całym i zakłada własną akademię, zachęcając do działania na rzecz czystego powietrza.

fot: Marek Lasyk


Akademia Alarmów Smogowych ma być szansą na stworzenie takich inicjatyw w innych miejscowościach, w których walka z niską emisją wciąż nie postępuje. Dzięki wsparciu ze strony ekspertów chętni, by działać na rzecz poprawy jakości powietrza, będą mogli liczyć na szkolenia, merytoryczną wiedzę oraz wsparcie związane z promowaniem działań antysmogowych.

Jak mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego, w ramach akademii będą działały także dwie poradnie dla mieszkańców. Chętni będą mogli kontaktować się telefonicznie lub poprzez specjalny formularz działający na stronie stowarzyszenia i prosić o wsparcie.

- Na przykład sąsiad spala odpady, gmina nie reaguje. Co możemy zrobić? To będą takie sprawy. Druga poradnia to poradnia prawna, gdzie będzie można zasięgnąć porad stricte prawnych. Poradnia będzie dostępna dla tych osób, które zdecydują się założyć inicjatywę antysmogową - dodaje Dworakowska.

Jak dodaje przedstawicielka Polskiego Alarmu Smogowego, w miejscowościach gdzie powstały lokalne alarmy smogowe widać, że problem stopniowo jest zwalczany. "Widzimy, że tam, gdzie społeczeństwo dopomina się o powietrze i jego czystość, władze lokalne podejmują dodatkowe działania, wymieniają kotły, prowadzą kontrole, akcje informacyjne i edukacyjne. Jak takich działań nie ma, władze lokalne zwykle też niewiele robią" - mówi.

Polski Alarm Smogowy przyczynił się do wprowadzenia zmian dotyczących między innymi norm jakości węgla czy poziomu informowania i alarmowania o zagrożeniu zanieczyszczeniem powietrza. W Krakowie stowarzyszenie działa od 2012 roku.
Autor:
Joanna Orszulak

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię