Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na małopolskich szlakach mogą powstać schrony turystyczne

  • Krzysztof Orski
  • date_range Wtorek, 2021.06.15 06:55 ( Edytowany Wtorek, 2021.06.15 06:59 )
Rozbudowa infrastruktury na szlakach górskich - to jeden z priorytetów samorządu Województwa Małopolskiego. Chodzi o budowę schroniska na Lubaniu w Gorcach, a także o budowę schronów turystycznych na szlakach różnych pasm górskich w regionie. Jak miałyby wyglądać takie schowki i gdzie mogłyby być zlokalizowane?

Dawniej w Polsce budowano takie schrony turystyczne. / Autorstwa Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10047442

Taki schron będzie miał prostą formę z jednospadowym dachem. Jak zaznacza architekt Wojciech Świątek, projekt nawiązuje do rozwiązań stosowanych w Skandynawii. "Kapsułowa niemal organizacja przestrzeni, gdzie każdy z uczestników ma swoje miejsce do spania, które jest jednocześnie indywidualnym punktem widokowym" - mówi.

- Pierwsze schrony prawdopodobnie zostaną zbudowane na szlakach Beskidu Wyspowego oraz Niskiego. W tych górach mamy wielokrotne zwiększenie liczby turystów. To głównie turystyka autokarowa polegająca na krótkich wypadach, połączona z parkowaniem samochodów. Chcemy zmienić model, żeby to były kilkudniowe pobyty - dodaje Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Nie wiadomo jeszcze, ile takich obiektów powstanie, ani kiedy. Samorząd województwa jest w trakcie pozyskiwania funduszy.
Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię