„Spotkałem się ze studentami Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego, wokół której toczy się obecnie publiczna debata na temat zmiany nazwy instytucji. Poznałem stanowisko większości z nich. Opowiadają się za usunięciem nazwiska rosyjskiego kompozytora z nazwy instytucji” – napisał minister.

Zaznaczył, że uczelnia sama nie ma prawa decydować o zmianie nazwy instytucji, wezwał do przestrzegania prawa i wysłuchania opinii wszystkich uczestników dyskusji.

„Studenci w pełni uczestniczą w podejmowaniu decyzji dotyczących uczelni, w której studiują. Tak więc, studenci, poznajcie i korzystajcie ze swoich praw. Szefowie instytucji - słuchajcie" - napisał minister.

Tkaczenko dodał, że wspiera studentów proponujących usunięcia nazwiska rosyjskiego kompozytora z nazwy instytucji.

Jak informuje Ukrinform, propozycja zmiany nazwy akademii wywołała publiczną debatę. Rada Akademii poprosiła rząd o zachowanie dotychczasowego patrona, argumentując, że Piotr Czajkowski był z pochodzenia Ukraińcem. Z kolei studenci poparli zmianę i przedstawili wyniki głosowania na stronie internetowej Studenckiego Koła Naukowego Akademii.

Uchwałę Rady Naukowej Akademii o niecelowości zmiany nazwy instytucji ministerstwo kultury uznało za wykraczającą poza jej uprawnienia.