Mieszkańcy małopolskich gmin, w których poziom wyszczepialności przeciwko COVID-19 wynosi poniżej 35 proc., otrzymają listy zachęcające do szczepienia – wynika z informacji przekazanych w czwartek dziennikarzom przez wojewodę Łukasza Kmitę. Przestrzegł on też, że brak szczepień oznacza dla regionu straty finansowe.

Projekty listów są przygotowywane. Ich treść będzie motywowała do zaszczepienia się, będzie w niej też podziękowanie dla tych, którzy już przyjęli preparaty przeciwko covid. Według wstępnego planu do jednego gospodarstwa domowego ma dotrzeć jeden list.

Według danych biura wojewody w Małopolsce jest 60 gmin z wyszczepialnością 35 proc. i mniej.

W ocenie wojewody Łukasza Kmity już teraz dane pozwalają prognozować, że w sierpniu liczba szczepień nie przekroczy w województwie 200 tys. „Widać bardzo duży spadek, szczególnie jeśli chodzi o pierwsze dawki” – mówił wojewoda i podkreślił: „Od każdego z nas zależy, jak będzie wyglądała czwarta fala”.

Jego zdaniem dobre rezultaty w promocji szczepień przynosi współpraca z parafiami. Akcja szczepień na terenie parafii ma być kontynuowana co najmniej do połowy września.

„Z danych dotyczących ostatnich tygodni widać, że przy różnego rodzaju piknikach często liczba osób, które się szczepią, wynosi ok. 30-50. Natomiast przy parafiach często jest to ok. 100 osób szczepionych w niedzielę” – mówił wojewoda.

Mówiąc o małym zainteresowaniu szczepieniami m.in. na Podhalu zaznaczył, że w Małopolsce są najpiękniejsze i najatrakcyjniejsze turystycznie regiony i dlatego tu szczepienia są szczególnie ważne.„Małopolska, która żyje z turystów, powinna wziąć pod uwagę fakt, że regionalne obostrzenia zatrzymają przypływ gotówki z wynajmu np. pokoi gościnnych” – powiedział Kmita podkreślając, że szczepionki są bezpieczne.

Zdaniem wojewody planowane ewentualne decyzje rządu o obostrzeniach dla poszczególnych powiatów są racjonalne i zgodne z propozycjami samych samorządowców.

Zgodnie z danymi resortu zdrowia w Małopolsce zaszczepiło się ponad 3 mln osób, w tym ponad 1,4 mln to w pełni zaszczepieni. Minionej doby wykonano tu ponad 4,6 tys. zastrzyków