„Był człowiekiem mocno zaangażowanym w działalność społeczną i polityczną na terenie Ziemi Oświęcimskiej, prawdziwym lokalnym patriotą. Prywatnie pasjonatem wędkarstwa i pszczelarstwa. Odszedł w domu po długiej i ciężkiej chorobie” – poinformowało starostwo.

Józef Krawczyk urodził się 22 października 1950 r. w Oświęcimiu. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej. Ukończył także podyplomowe studia w dziedzinie zarządzania terytorialnego na Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

W latach 1997-2002 sprawował funkcję prezydenta Oświęcimia. Związany był wówczas z Unią Wolności. W 2001 r. kandydował bez powodzenia z jej listy do Sejmu. Rok później oświęcimianie nie wybrali go na prezydenta miasta, ale obdarzyli mandatem radnego. Wówczas podjął pracę w Firmie Chemicznej Dwory.

Krawczyk przystąpił do Platformy Obywatelskiej. Z jej listy w 2006 r. ubiegał się o stanowisko prezydenta. Ponownie nie został wybrany. Uzyskał natomiast mandat radnego powiatu oświęcimskiego. Został członkiem zarządu, a następnie wicestarostą.

W wyborach w 2010 r. ponownie wywalczył mandat radnego powiatu. Został starostą oświęcimskim. Funkcję pełnił do końca kadencji. Później poświęcił się życiu prywatnemu.