CHRZANÓW NIE CHCE ZAKAZU


W Chrzanowie we wtorek radni odrzucili miejską uchwałę antysmogową. Głosowanie poprzedziła ponaddwugodzinna dyskusja. Burmistrz Chrzanowa Robert Maciaszek, przekonywał, że zakaz ma poprawić jakość życia w gminie. - Mamy prawo do tego, żeby oddychać czystym powietrzem. Mamy prawo do tego, żeby zimną oddychać pełną piersią, żeby wietrząc mieszkanie nie czuć zapachu smoły - mówił podczas debaty burmistrz.

Projekt nie znalazł poparcia radnych. Przeciwko była większość radnych, którzy zwracali uwagę na brak dostępu do gazu w niektórych częściach gminy i problemy ekonomiczne związane z obowiązkową wymianą pieców. Radny Ryszard Leśniak mówił też, że problem zanieczyszczenia powietrza w Chrzanowie jest wyolbrzymiany a uchwała to niepotrzebne wychodzenie samorządu przed szereg. - Jakość powietrza w gminie jest lepsza niż w Rabce, która uchodzi za uzdrowisko - przekonywał radny.

W odpowiedział pojawiały się zarzuty o populizm, krótkowzroczność, czy uprawianie doraźnej polityki. Andrzej Bieda sięgnął po argumenty spoza lokalnego podwórka. - Dyskusja nad ochroną środowiska w świecie rozgorzała po tym, jak przedstawiła swoje stanowisko nastolatka ze Szwecji <Greta Thunberg>, oskarżyła nas dorosłych za to, że nie dajemy szans dorosnąć młodym ludziom do sędziwego wieku. Działajmy lokalnie, myślmy globalnie - apelował radny Bieda.

Za zakazem palenia węglem w Chrzanowie był Tomasz Brożek. Podkreślał że to inwestycja w przyszłość. - Powinniśmy ją podjąć odpowiedzialnie, nie tylko mając na uwadze rachunek zysków i strat, ale coś co jest prawdziwą inwestycją - zdrowie mieszkańców - mówił. W gminie Chrzanów około 1600 budynków ogrzewanych jest węglem. W mieście nie ma stacji monitoringu powietrza. Najbliższe stacje pomiarowe są w Trzebini i Oświęcimiu.


NOWY TARG ZA ZAKAZEM TYLKO CENTRUM

Za całkowitym zakazem palenia węglem zagłosowali w poniedziałek radni z Nowego Targu. Miałbym on zostać wprowadzony za osiem lat, tylko w ścisłym centrum miasta. Według inwentaryzacji przeprowadzonej przez gminę, w tej części miasta do likwidacji jest około 600 palenisk węglowych.

- Chcemy skoncentrować się na sercu Nowego Targu. Tutaj przyjeżdżają turyści, ludzie do urzędów, szkół. To jest nasza wizytówka - mówi Radiu Kraków burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha. Decyzję radnych pozytywnie ocenia Magdalena Cygan z Nowotarskiego Alarmu Smogowego. Aktywistka zwraca jednak uwagę, że uchwała ma być wprowadzona punktowo. - Taka rezolucja obejmująca centrum, nie wiele zmieni. Centrum położone jest najniżej w Nowym Targu, zanieczyszczenia spłyną tu z innych części - tłumaczy.

Oprócz Nowego Targu uchwałę intencyjną ws. zakazu palenia węglem przyjęto już w Oświęcimiu. Na rozpatrzenie czekają dokumenty w Skawinie, Krzeszowicach, Rabce i Tarnowie. Ostateczna decyzja dotycząca zakazu ogrzewania budynków węglem na konkretnym terenie będzie należała do radnych województwa małopolskiego. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Marek Mędela/ko/bp