Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Naukowiec o Sztole: "Sytuacja spełnia wszystkie przesłanki katastrofy ekologicznej"

- To, co stało się ze Sztołą, spełnia wszystkie przesłanki katastrofy ekologicznej - mówi Radiu Kraków prof. Mariusz Czop z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie. Od kilku dni woda nie płynie już malowniczą rzeką na pograniczu województwa małopolskiego i śląskiego. To konsekwencja wyłączenia pomp odwadniających pokłady likwidowanej kopalni cynku i ołowiu Olkusz-Pomorzany.

fot: prof. Mariusz Czop

Posłuchaj rozmowy z prof. Mariuszem Czopem

- Koryto, które jeszcze kilka dni temu tętniło życiem, płynęła woda, było atrakcją turystyczną gminy Bukowno, jest całkowicie wysuszone. Widzimy zmrożony na kość piasek. W lokalnych obniżeniach widzimy zamarznięte kałuże wody, która została. Ten krajobraz dotyczy nie krótkiego odcinka, ale 10-12 kilometrów koryta - mówi profesor Czop.

Zdaniem prof. Czopa podejmowane próby ratowania Sztoły przez właściciela kopalni, czyli Zakłady Górniczo-Hutnicze "Bolesław", okazały się nieskuteczne.

Co więcej, ogromne zapadlisko, które pojawiło w okolicach Bolesława to efekt zatapiania kopalni Olkusz-Pomorzany - mówi prof. Mariusz Czop. Kilka dni temu w lesie utworzył się bardzo duży lej. Ma około 20 arów i 15 metrów głębokości. Teren został ogrodzony przez nadleśnictwo. Według naukowca to efekt zapadnięcia się komory w dawnej kopalni cynku i ołowiu. Takie zjawiska mogą się powtarzać.  

- Nie ma możliwości innego przestrzegania ludzi. Muszą uważać, chodząc po lesie i patrzeć pod nogi. Znamy teren, ale nagle możemy wpaść do dużej dziury. Trzeba też obserwować otoczenie, czy nagle nie ma wklęśnięć. Czy nagle nie płynie woda i ginie w gruncie? To niebezpieczne. To świadczy, że jest tam pustka. Jak widzimy takie efekty, powinniśmy je szybko zgłaszać - mówi prof. Mariusz Czop.

Zdaniem specjalistów zatapianie dawnej kopalni to proces, który potrwa co najmniej kilkadziesiąt lat.

Autor:
Marek Mędela

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3321804

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię