Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wszyscy wiosła w dłoń i do łódek!

Polskie wioślarki przełamały złą passę Polaków na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Czwórka podwójna kobiet w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann i Maria Sajdak zdobyły srebrny medal, ustępując jedynie reprezentacji Chin. Dlatego na trening wioślarski z Katarzyną Wełną, brązową medalistką Mistrzostw Europy oraz zawodniczką AZS AWF Wawel wybrał się Tomasz Bździkot.

Fot. Tomasz Bździkot

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

Jak mówi reprezentantka Polski, żeby osiągać sukcesy w tym sporcie najlepiej zacząć w wieku 12-14 lat, ale dla samego sportu można zacząć niemal w każdym wieku:

Mam nadzieję, że to w końcu będzie sport narodowy, bo nie zawodzi od wielu lat na igrzyskach. Tak naprawdę wiosłować może każdy.

A czym się różni wioślarstwo od kajakarstwa? W tym pierwszym liczą się przede wszystkim nogi!

Przygodę z wioślarstwem zaczynamy od ergometrów, żeby nauczyć się samego ruchu wioślarskiego. I zbudować wydolność.

Po kilku dniach można już przejść na wodę. A tam czyhają różne niebezpieczeństwa.

Zdarza się, że można złamać wiosło poprzez złapanie raka. Przy złych warunkach atmosferycznych złe wsadzenie wiosła do wody pod złym kątem może spowodować, że wiosło nie przechodzi przez wodę tak, jak powinno i wytrąca to całkowicie wioślarza z rymu płynięcia i musi na nowo rozpędzać łódkę. I to dzisiaj przydarzyło się Niemkom.

A dzisiaj Polki zdobyły 19. w historii olimpijski medal dla Polski w wioślarstwie. Na ten dorobek składają się po cztery złote i srebrne oraz 11 brązowych.
Tematy:
Autor:
Tomasz Bździkot

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię