Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W niecały miesiąc od otwarcia Skarbiec Koronny odwiedziło ponad 31,5 tys. gości

W niecały miesiąc od otwarcia Skarbiec Koronny odwiedziło ponad 31,5 tys. gości - mówi PAP dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Andrzej Betlej. Wskazał, że dla Polaków Wawel to "święta góra", punkt odniesienia, miejsce, które nas łączy i objaśnia naszą wspólną historię.

Fot. Marek Lasyk

Od 1 lipca zwiedzający mogą oglądać nowy Skarbiec Koronny na Zamku Królewskim na Wawelu. Najnowsza odsłona jednej z głównych stałych ekspozycji Zamku nawiązuje do znajdujących się na Wawelu co najmniej od XV wieku dwóch historycznych instytucji: Skarbca oraz Archiwum Koronnego – powołanych do przechowywania widomych znaków suwerenności Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W Skarbcu znajdowały się najcenniejsze insygnia władzy królewskiej oraz klejnoty koronne, w Archiwum – najważniejsze dokumenty państwowe. Ich zasoby nie były jednak ogólnodostępne, a pojedyncze precjoza wyjmowano ze Skarbca jedynie przy wyjątkowych okazjach.

Oczywiście liczyliśmy na to, że Nowy Skarbiec Koronny spotka się z dużym zainteresowaniem i będzie licznie odwiedzany, ale przyznam szczerze, że sukces frekwencyjny ekspozycji przerósł nasze oczekiwania. W niecały miesiąc od otwarcia Skarbiec odwiedziło ponad 31,5 tys. gości. To wspaniała nagroda dla wszystkich osób zaangażowanych w powstanie nowej aranżacji wystawy, która cieszy tym bardziej że powszechny odbiór Skarbca jest bardzo pozytywny.

- mówi Andrzej Betlej i dodaje, że wystawa z pewnością nie jest jedynie prezentacją muzealnych obiektów – pięknie podświetlonych, wydobywanych z cienia i ukazanych za pomocą najnowocześniejszych rozwiązań sztuki ekspozycyjnej.

Ona rzeczywiście snuje swoją opowieść – nie tylko o historii i znaczeniu Skarbca Koronnego, ale także o dziejach samej Rzeczypospolitej. I można powiedzieć, że to ekspozycja kompletna. Znajdują się na niej bowiem nie tylko obiekty rzemiosła artystycznego, jak wyroby złotnicze, ale również tkaniny, trofea, militaria czy dzieła malarstwa. Skarbiec otwiera więc przed zwiedzającymi przestrzeń pełną znaczeń i odniesień historycznych oraz artystycznych, w której warto się zanurzyć, by stopniowo odkrywać kolejne jej warstwy.

- podkreśla dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Andrzej Betlej dodaje, że Skarbiec Koronny to nowa i bardzo efektowna aranżacja wystawy stałej Zamku Królewskiego, nawiązująca do znajdującej się w tym miejscu przez wieki instytucji Skarbca Koronnego. Dla każdego turysty – polskiego czy zagranicznego – jest więc pierwszorzędną atrakcją turystyczną.

Tematy:
Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię