Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ruszył proces Jacek Majchrowski vs. Jan Śpiewak

Krakowski sąd rozstrzygnie, czy znany aktywista Jan Śpiewak obraził i zniesławił prezydenta Jacka Majchrowskiego. Dziś odbyła się pierwsza rozprawa. Chodzi o film, który warszawski społecznik opublikował w sieci w lutym tego roku. Powołując się na doniesienia lokalnych mediów, opowiada w nim o swoich podejrzeniach dotyczących pożaru archiwum oraz przemyśleniach na temat nieprawidłowości i afer z udziałem urzędników magistratu. Po konsultacji z prawnikami prezydent Krakowa postanowił oskarżyć Śpiewaka o zniesławienie.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Zarówno Jan Śpiewak jak i reprezentujący go adwokat podkreślają, że w akcie oskarżenia nie napisano, które fragmenty filmu nie spodobały się prezydentowi i są powodem aktu oskarżenia.
Tryb, w jakim toczy się ta sprawa, tryb karny, z automatu wyłącza jawność procesu. Dlatego też dziennikarze mogli rozmawiać ze stronami poza salą sądową. Oskarżony w tej sprawie Jan Śpiewak przekonywał w czwartek, że film, który zamieścił w internecie, opiera się w całości na materiałach publikowanych przez krakowskich dziennikarzy.

Jak mówił, już sama lista świadków powołanych przez prezydenta Majchrowskiego pokazuje jak w soczewce obraz nieprawidłowości, do jakich dochodziło w mieście w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Zatrzymanie wiceprezydentki Krakowa pod zarzutami korupcyjnymi; druga wiceprezydentka, która dała zegarek w formie łapówki, by dostać się do pracy. Inna urzędniczka z zarzutami korupcyjnymi awansowa do zarządu cmentarzy komunalnych w Krakowie. Żeby stracić pracę u Jacka Majchrowskiego, co pokazała kariera Jana T., trzeba właściwie trafić do więzienia. Czy to są standardy moralne, których chcielibyśmy oczekiwać prezydenta drugiego co do wielkości miasta w Polsce?

Aktywista od pewnego czasu apelował też do prezydenta, aby na sali sądowej złożył wniosek o odtajnienie procesu, aby dziennikarze mogli relacjonować jego przebieg. Tak się jednak nie stało.

Obrońca Śpiewaka, mecenas Krzysztof Nowiński podkreśla, że sam akt oskarżenia, który skierowano do sądu, nie wskazuje które fragmenty filmu opublikowanego w internecie zawierają nieprawdę lub zniesławiają prezydenta.

W akcie oskarżenia są pewne tropy, przy czym te tropy kierują nas ku całemu filmowi i całej wypowiedzi Jana Śpiewaka. Z aktu oskarżenia wynika, że pan prezydent Majchrowski poczuł się z jednej strony znieważony, czyli poczuł, że zostały użyte obelgi, które go obrażają, jak również stwierdził, że został zniesławiony, czyli, że pewne informacje wynikające z faktów podanych przez Jana Śpiewaka są dla niego poniżające

Mec. Nowiński podkreślał, że powołując na świadka samego prezydenta, będzie chciał ustalić, o które stwierdzenia chodzi. Dodawał również, że sprawę można było rozwiązać polubownie.

Osoby o takiej pozycji społecznej, jak prezydent Majchrowski, mogłyby na takie zarzuty odpowiedzieć w formie debaty publicznej. A jeśli już czują, że powinny skorzystać z przysługujących im środków prawnych, to wydaje mi się, że droga cywilna jest wystarczająca. Tu mamy do czynienia z drogą karną, gdzie automatycznie z mocy prawa proces będzie utajniony.

Magistrat, pytany o toczący się proces, odmówił komentarza. Sam prezydent Majchrowski w lutym tego roku, pytany o film Śpiewaka, na antenie Radia Kraków odniósł się do niego w ten sposób.

Obejrzałem to z obrzydzeniem. Nic nowego nie powiedział. Można mówić o niektórych rzeczach, jeśli nie ma ku temu podstaw, bo można mówić, że są afery, z tym że z wyjątkiem jednej, która jest po wyroku, w pozostałych nie ma wyroków osądzonych, osób, które zostały skazane, więc to są tylko domysły dziennikarskie, które zresztą też zostały przez niektórych z tych ludzi oskarżeni o to, że w ich dobre imię ugodzili


Kolejną rozprawę zaplanowano na 25 stycznia.

Autor:
Joanna Ślusarczyk

Opracowanie:
Justyna Polewska-Nowicka

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię