Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rośnie poziom zanieczyszczenia ozonem, "nie ma powodu do obaw"

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2012.05.31 08:19 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:15 )
"Ozon, zanieczyszczający powietrze w Małopolsce nie jest groźny" - twierdzą eksperci monitorujący jakość powietrza w regionie.
Ostatnio - jak informujemy na antenie Radia Kraków w porannych komunikatach o stanie krakowskiego i małopolskiego powietrza - poziom zanieczyszczeń ozonem wzrasta.
Komunikaty wydaje departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, a dane czerpie z badań wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska.
Według Ryszarda Listwana, zastępcy małopolskiego inspektora ochrony środowiska nie ma jednak powodu do obaw , bo - jak przekonuje - nawet jeśli są przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia, to są one niewielkie. "Znacznie większe problemy stwarza w sezonie grzewczym pył zawieszony, a ozon w Małopolsce sporadycznie jest przekarczany i nie stanowi większego zagrożenia" - podkreśla Listwan.
Ozon pojawia się najczęściej w dni słoneczne, gdy temperatura jest wysoka, a prędkość wiatru niewielka. Oprócz ozonu powietrze w Krakowie najczęściej jest zanieczyszczone także tlenekiem węgla, dwutlenekiem siarki albo pył PM 10.
Dziś stan powietrza w Małopolsce jest dobry. A aktualny stan powietrza znajdą państwo na stronie internetowej www.malopolska.pl/powietrze albo na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

(Ola Ratusznik/jp)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

530547

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię