Pan Mariusz - który posłał syna do publicznego przedszkola na Prądniku Białym - usłyszał, że od przyszłego roku będzie musiał płacić czesne.

Dowiedzieliśmy się od dyrektorki przedszkola, że w wyniku podwyżki cen oraz braku dofinansowania ze strony miasta prowadzenie publicznego przedszkola staje się nieopłacalne. W związku tym złożyli wniosek o wykreślenie z listy przedszkoli publicznych i od sierpnia 2023 roku staną się placówką prywatną. Będziemy płacić czesne, które będzie o wiele wyższe. To duże obciążenie finansowe.

Radosław Tekielski, dyrektor przedszkola publicznego i prezes Stowarzyszenia Przedszkoli Publicznych potwierdza, że coraz więcej przedszkoli zastanawia się nad zmianą z formy prowadzenia przedszkoli publicznych na przedszkola niepubliczne, i że chodzi o finanse:

Dotacje, które otrzymaliśmy, są niższe niż analogicznym okresie zeszłego roku przy inflacji sięgającej 16%.To powoduje, że wszystkie przedszkola mają dziurę w budżecie coraz większą.

W placówkę niepubliczną od 1 września 2023 roku będzie się chciało przekształcić np. przedszkole Nowa Łąka. Argumentem jest oczywiście sytuacja finansowa:

Dotowanie krakowskich przeszkoli jest statutowym zadaniem gminy i zgodnie z ustawą wysokość dotacji wynosi 100%. Tutaj radni miasta Krakowa uchwalili wysokość tej dotacji na poziomie 120% po naszych wielkich bojach. Niestety, te 120% jest wiele niższe niż 100% dotacji w większości miast w Polsce – mówi dyrektorka placówki. – Te dotacje są uchwalane przez Radę Miasta Krakowa zazwyczaj z końcem roku, kiedy uchwalany jest budżet na kolejny rok. Na pewno postaramy się wpłynąć na decyzje radnych i będziemy prosić o uwzględnienie tej sytuacji, żeby te dotacje były wyższe. 

Przedszkole publiczne to takie, w którym pobyt dziecka do pięciu godzin jest bezpłatny, a każda następna godzina kosztuje rodzica 1 zł. Placówka otrzymuje od miasta miesięcznie na dziecko ponad 1300 zł.

Krakowski magistrat informuje, że tylko w tym roku wpłynęły dwa zgłoszenia dotyczące zamiaru likwidacji przedszkoli publicznych po to, by przekształcić się w przedszkola niepubliczne.